Opoczyńskie obchody Dnia Zwycięstwa odbyły się przy Pomniku Wdzięczności na Placu Strażackim w Opocznie. Tam delegacje władz powiatu i miasta Opoczno, kombatanci i młodzież złożyli wieńce i wiązanki. Następnie w Muzeum Regionalnym w Opocznie dr Tomasz Domański z IPN Oddział w Krakowie, Delegatura w Kielcach wygłosił prelekcję pt. "Z dziejów Armii Krajowej na Kielecczyźnie. Oddział partyzancki AK Błysk i pacyfikacja Sobienia Kolonii Ludwików". Organizatorem uroczystości była Gmina Opoczno.
Dzień Zwycięstwa obchodzimy 8 maja razem z całą Europą dopiero od 1990 roku. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat był obchodzony w Polsce oraz innych krajach bloku komunistycznego, 9 maja. Wiąże się to z faktem, że akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy został podpisany dwa razy. Po raz pierwszy - 7 maja 1945 roku we francuskim Reims, w kwaterze generała Dwighta Eisenhowera. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01 w dniu 8 maja. Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill ogłosili jednocześnie 8 maja jako V-E Day, czyli Victory in Europe Day.
Józef Stalin nie uznał niemieckiej kapitulacji z 7 maja. Ze względów politycznych alianci zgodzili się, aby Niemcy podpisali akt kapitulacji jeszcze raz. Nastąpiło to 8 maja w radzieckiej kwaterze głównej w Karlshorst pod Berlinem. Dokument został podpisany przez niemieckiego feldmarszałka Wilhelma Keitla. Podpisy pod aktem kapitulacji złożyli także: admirał Hans-Georg Friedeburg i dowódca Luftwaffe, generał Hans-Juergen Stumpff. Kapitulację przyjął radziecki marszałek Georgij Żukow. Była wówczas godzina 22.16 czasu środkowoeuropejskiego, ale zgodnie z czasem moskiewskim było już po północy, czyli 9 maja, i tę datę Stalin uznał za Dzień Zwycięstwa. Rosjanie do dziś obchodzą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej właśnie 9 maja.