W 30. rocznicę pontyfikatu umiłowanego Sługi Bożego Jana Pawła II, 1 października 2008 r. na Placu Krasińskich w Warszawie, Biskup Polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski wraz z kustoszem i współautorem wystawy, prezesem Stowarzyszenia Autorów Polskich Zbigniewem Gretką oraz licznym gronem przedstawicieli Wojska Polskiego i służb mundurowych, dokonał uroczystego otwarcia niezwykłej wystawy.
Reprezentacja parlamentarzystów, WP, Policji, Straży Granicznej, BOR i innych formacji mundurowych wraz z pracownikami Kurii Polowej oraz grupą przechodniów, zaciekawionych prezentacją pięknych fotogramów z życia i pontyfikatu Papieża-Polaka i dźwiękami pieśni, rozbrzmiewającymi w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, zgromadzili się, aby wspólnie modlić o wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, dziękować za 30 lat niezwykłego pontyfikatu i wyszeptać w sercu słowa, które głośno wypowiedział współautor wystawy: „Ojcze Św. – dobrze, że byłeś!”.
Modlitwę, o którą zawsze prosił nas Jan Paweł II – Anioł Pański – poprowadził Ordynariusz Wojskowy Tadeusz Płoski, a proboszcz Katedry Polowej ks. prał. płk Robert Mokrzycki skierował do Boga słowa, wyrażające pragnienie milionów serc - modlitwę o beatyfikację Ojca św.: „Dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości (…). Udziel nam za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją, że Twój sługa papież Jan Paweł II zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych”.
Niezwykle przejmująco zabrzmiały słowa poezji młodego, 18 - letniego Karola Wojtyły i papieża u kresu swej drogi ziemskiej Jana Pawła II w „Tryptyku Rzymskim”, w wykonaniu znakomitego aktora Krzysztofa Kolbergera.
Wystawę odsłaniał Biskup Polowy, który, jak przypomniał zgromadzonym Zbigniew Gretka - kustosz prezentacji, otrzymał nominację na pasterza Diecezji Wojskowej od Jana Pawła II. Współautor wystawy, podkreślając wyjątkowość miejsca, w którym odbywa się uroczystość – naszej stolicy, ziemi przebłagania za grzechy całego świata, gdzie przelano niewinną krew powstańczą, wyraził nadzieję, że: „Przy tej wystawie każdy przechodzień będzie miał możliwość przypomnienia sobie swojego życia i że ta prezentacja będzie również rachunkiem sumienia, ale i drogowskazem na przyszłość…”. Zaapelował także o wielkie ambasadorowanie pamięci o Janie Pawle II.
Wystawę przed Katedrą Polową WP będzie można oglądać do końca października. „Jest to niezwykła sposobność przypomnienia sobie wielkich dzieł, które przez pontyfikat i posługę Jana Pawła II uczynił nam Wszechmocny” – podkreślił Biskup.
Na uroczystości otwarcia obecny był również Starosta Opoczyński Józef Róg, który złożył kwiaty w hołdzie Janowi Pawłowi II.