O tym, jak tragiczne w skutkach jest zażywanie dopalaczy oraz jak trudna jest walka z producentami tych środków, oraz o współpracy placówek oświatowych z innymi instytucjami podczas debaty zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Opocznie dyskutowali dyrektorzy, pedagodzy szkół gimnazjalnych całego powiatu opoczyńskiego.
W debacie udział wzięli Starosta Opoczyński, Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, Przewodnicząca Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Opocznie Sędzia Iwona Dembińska Pęczek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Marianna Rożej, Terapeuta-Pedagog Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Opocznie Marta Milczarczyk, kierownik Stacji Ratownictwa Medycznego Falck- Michał Winter, wizytatorzy z Kuratorium Oświaty Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim- Irena Wachecka, Mirosława Kozłowska.
Na wstępie Komendnat Powiatowy Policji w Opocznie insp. Marek Grzegory Roróg przywitał zaproszonych gości i uzasadnił potrzebę przeprowadzania tego typu spotkań, które są koniecznością usystematyzowania posiadanej przez nas wiedzy na temat zagrożeń wynikających z zazywania środków odurzających oraz ustalenia czytelnych metod współpracy m.in. w współpracy zakresie szkół i instytucji współpracujących na co dzień z placówkami oświatowymi w tym z Policją.
W pierwszej części spotkania swoje wystąpienia prezentowali policjanci z opoczyńskiej komendy st.asp. Andrzej Chrobot przedstawił prezentację dotyczącą zagrożeń współczesnej młodzieży z uwzględnieniem dopalaczy. Kolejną prelegentką była st. asp. Barbara Stępień, która przedstawiła procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkół z Policją. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w swoim wystąpieniu podkreśliła, że problem dopalaczy jest nadal do końca nierozpoznany, a jego skala nieustannie rośnie, dlatego nie możemy się bać głośno o nim mówić .
Kolejnym prelegentem był kierownik Falck Opoczno- Michał Winter, który przedstawił i zobrazował skutki zdrowotne jakie niesie za sobą eksperymentowanie z tego rodzaju substancjami, natomiast pani Marta Milczarczyk przybliżyła zebranym informacje dotyczące psychologicznych mechanizmów uzależnień od środków odurzających. Podczas debaty głos zabrały także panie wizytaror z Kuratorium Oświaty oraz pani Sędzia Sądu Rodzinnego Iwona Dembińska Pęczek. Głos zabrał również starosta opoczyński Józef Róg.
KPP w Opocznie