17 listopada 2015 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie odbyła się konferencja „Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie”, na której omówiono między innymi procedurę „Niebieskiej Karty”. W spotkaniu udział wzięli inicjatorzy tego spotkania - Starosta Józef Róg, Przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego Maria Chomicz, Wicestarosta Marcin Baranowski, Wiceburmistrz Opoczna Anna Zięba oraz kierownicy Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy zajmujący się procedurą „Niebieskiej Karty”, członkowie Zespołów interdyscyplinarnych działające w gminach, policjanci dzielnicowi, kuratorzy sądowi, pedagodzy, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przedstawiciel fundacji „Interregion”, członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, Przewodniczący Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Przewodniczący Komisji Rodziny, Edukacji i Kultury Rady Powiatu Opoczyńskiego.
Miłym akcentem konferencji było złożenie życzeń i wręczenie Kierownikom Ośrodków Pomocy Społecznej Listów Gratulacyjnych przez starostę Józefa Roga z okazji zbliżającego się Dnia Pracownika Socjalnego.
Dyrektor PCPR w Opocznie Wiesława Kurowska poinformowała zebranych o realizacji Procedury Niebieskiej Karty a Agnieszka Czapczyńska – Podolska, Psycholog, Psychoterapeuta, Superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie przedstawiła referat „Superwizja w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.
„Powiat Opoczyński Przyjazny Rodzinie” to kampania odwołująca się do wzmocnienia pozytywnego wizerunku rodziny i podkreślenia jej ogromnej roli w życiu społeczności lokalnej.
Rodzina jest podstawową jednostką zdrowego społeczeństwa. Ona jest miejscem kształtowania tożsamości: kulturowej, historycznej i społecznej, tak istotnej w budowaniu wspólnoty narodowej i lokalnej.
Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkodę na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Procedura „Niebieskiej Karty” obejmuje działania przedstawicieli wielu służb: policji, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (np. pracownik socjalny), komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty (np. nauczyciel, wychowawca, pedagog, psycholog, dyrektor szkoły), ochrony zdrowia (np. lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny).
Zespół Interdyscyplinarny składa się z przedstawicieli służb i instytucji pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Członkami zespołu są przedstawiciele: policji, pomocy społecznej, oświaty, Komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ochrony zdrowia, kuratorzy sądowi i organizacji pozarządowych działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prokuratorzy. Zespół powoływany jest przez Wójta lub Burmistrza na podstawie uchwały Rady Gminy.
Grupa Robocza powoływana jest przez Zespół Interdyscyplinarny i ma na celu budowanie i realizację strategii postępowania dla konkretnej rodziny dotkniętej przemocą. Członkowie grupy pracują z rodziną według ustalonego wspólnie indywidualnego planu pomocy – każdy zgodnie z kompetencjami i obowiązkami w ramach czynności zawodowych. Chronią osoby doznające przemocy, wywierają wpływ na osobę stosującą przemoc, monitorują zmiany, pracują w środowisku.