2 lipca 2017 o godzinie 15.00 odbędzie się III FESTIWAL KAPEL LUDOWYCH i FOLKOWYCH – „Na Deskach w Bielowicach”. Organizatorami przeglądu są - Bielowickie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach, Powiat Opoczyński, Gmina Opoczno i Miejski Dom Kultury w Opocznie
Podczas festiwalu prezentowane będą najcenniejszych wartości muzyczne opoczyńskiej kultury ludowej, promocja artystyczna zespołów folklorystycznych oraz przeprowadzone zostaną warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły.
Podczas Festiwalu wystąpią: Zespół Drzewiczanie i Zespół Wierna Rzeka oaz kapele ludowe – Kapela z Dzielnej, Kapela Czesława Pańczaka, Kapela Lipce, Kapela z Przystałowic Małych, Kapela Gmajów, Kapela Koniczynki, Kapela Romana Wojciechowskiego, Kapela Wiesławy Gromadzkiej i Radosna Grupa Folkowa Śliczny Zespół.
Muzykę ludową tworzyli amatorzy śpiewacy oraz instrumentaliści, grający w - zespołach na weselach i innych sytuacjach obrzędowych oraz na zabawach czy podczas wypasu. W każdym regionie Polski występują odmienne składy kapel ludowych. Składy kapel ulegały zmianom w przebiegu historycznym, zależnym od przemian tradycji i nowych mód na instrumenty przychodzących z miasta
W średniowieczu w Polsce używano prawdopodobnie w muzyce ludowej głównie różnego rodzaju bębenków, fletów i fletni. Równolegle z rozwojem w XVII i XVIII w. instrumentarium profesjonalnego do muzyki ludowej zaczęły przenikać instrumenty takie jak skrzypce, dudy, basy. Od tego czasu kapela zaczęła liczyć najczęściej od dwóch do pięciu instrumentów. Muzykiem w kapeli zostawał ten, kto sam nauczył się grać, terminując u mistrza, starszego zazwyczaj muzyka z rodziny czy sąsiedztwa. Muzykanci nie znali nut. Repertuar opanowywali pamięciowo.
Muzyka ludowa nie zaginęła lecz rozpoczęła żywot na różnego rodzaju festiwalach, przeglądach kapel, oficjalnych imprezach dożynkowych – takich jak ten nasz festiwal.