E - urząd w Powiecie Opoczyńskim
16-04-2009
Poza Łodzią dostęp do internetowej sieci szerokopasmowej ma mniej niż 15 proc. firm i rodzin. Operatorzy nie ciągną linii po małych miasteczkach czy wsiach, bo to im się nie opłaca. Jest jednak projekt Urządu Marszałkowskiego w Łodzi który zmieni tą sytuację. Urząd zaangażował się w trzy programy. Najważniejszy to Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna, czyli budowa światłowodowego szkieletu. Przewodami połączone zostaną wszystkie gminy województwa. Gdy w województwie będzie już szkielet z kablami światłowodowymi, dostawcom będzie opłacało się pociągnąć je dalej do firm i mieszkańców, bo odległość nie będzie już duża.
Pierwsze prace budowlane rozpoczną się na początku 2010 r., a zakończenie projektu planowane jest na 2013 r. Wtedy łódzka sieć ma być jedną z najbardziej rozwiniętych w Europie. Większość regionów naszego kontynentu ma połączone siecią powiaty, ale łódzkie, będzie mieć skomunikowane wszystkie gminy. Wartość inwestycji to 150 mln zł z tym że połowę pieniędzy to środki Unii Europejskiej. Druga część to środki województwa. Program ma sprawić, że dostęp do szerokopasmowego internetu będzie miało 90 proc. mieszkańców i 100 proc. firm z województwa łódzkiego.
Jednocześnie wdrażane są dwa inne projekty internetowe. Pierwszy to e-urząd (projekt Wrota Regionu) - wszystkie zainteresowane gminy będą wprowadzać możliwość załatwiania spraw na odległość. I właśnie udział Powiatu Opoczyńskiego w tym przedsięwzięciu zagwarantowało podpisanie przez Starostę Józefa Roga umowy partnerskiej w realizowanym projekcie.
Projekt zakłada rozwój społeczeństwa informacyjnego dzięki zapewnieniu struktur e-administracji opartych na szybkim i łatwym dostępie do danych oraz rozwoju usług publicznych. Jego realizacja ma ułatwić kontakt z urzędami na terenie całego województwa oraz umożliwi ć elektroniczny obieg dokumentów w formie elektronicznej i korzystanie z informacji on-line. W tym celu zakupionych i zainstalowanych zostanie w urzędach i jednostkach organizacyjnych różnych szczebli 871 zestawów komputerowych, 224 serwery, 111 systemów archiwizacji, a także wdrożone zostanie specjalistyczne oprogramowanie.
Wartość projektu wynosi 380 000 zł. Projekt ma być dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania E-usługi publiczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.