Obchody 218. rocznicy Konstytucji 3 Maja
W tym roku przypada 218 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej konstytucji w Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej.
Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 roku została uchwalona, jak napisano w jej wstępie, "dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic". Przyjął ją na nadzwyczajnej sesji tzw. Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792.
Dla ocalenia Ojczyzny
Konstytucja 3 Maja miała stać się podstawą naprawy Rzeczpospolitej - w wymiarze ustrojowym i społecznym, miała też umocnić państwo, a przez to uchronić je przed utratą niepodległości. „Majowa Ustawa Rządowa otwierała nowe spojrzenie na istotę państwa, władzy i jej pochodzenie. Źródło władzy widziała w woli narodu, a to na owe czasy było bardzo nowoczesne sformułowanie. Uznanie narodu jako suwerena odróżniało ją od niektórych późniejszych XIX-wiecznych konstytucji europejskich, które nadawane były z łaski monarchy, a nie pochodziły z woli narodu” - mówi historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Tomasz Gąsowski.
"Idea powołania sejmu reformatorskiego zrodziła się w poczuciu istniejącego zagrożenia Polski, spowodowanego zarówno sytuacją wewnątrz kraju, jak i agresywną polityką jej trzech sąsiadów - Rosji, Austrii i Prus" - przypomina prof. Gąsowski.
Ten nowoczesny akt proklamował zasady, które i dzisiaj uznawane są za zasady państwa demokratycznego, takie jak zasada zwierzchnictwa narodu, reprezentacji oraz trójpodziału władz.
Prace dotyczące kompleksowego uporządkowania spraw ustrojowych polski prowadzone były w grupie 60 osób, a głównymi inicjatorami działań byli, obok króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, m.in. jego osobisty sekretarz Włoch, Scypion Piattoli, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.
"Ciekawe, że trwające wiele miesięcy prace udało się zachować w całkowitej tajemnicy, co było o tyle ważne, że istnieli potężni i wpływowi przeciwnicy takich zmian, obawiający się, że ograniczą one ich pozycję polityczną w kraju i wpływy” - mówi prof. Gąsowski.
Uchwaleniu konstytucji sprzyjała także atmosfera patriotycznego pobudzenia, widoczna wśród części szlachty i mieszczan warszawskich, z prezydentem stolicy Janem Dekertem na czele.
Starostwo Powiatowe w Opocznie w sposób uroczysty obchodzić będzie rocznicę uchwalenia konstytucji.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI 3 MAJA 2009 R.
GODZ. 1400
zbiórka pocztów sztandarowych
i delegacji na Placu Zamkowym
GODZ. 1415
przemarsz do kościoła p.w. św. Bartłomieja
w Opocznie
GODZ. 1430
msza św. w intencji Ojczyzny
GODZ. 1530
przemarsz z kościoła pod pomnik
Tadeusza Kościuszki
GODZ. 1545
wystąpienie Przewodniczącego Rady Powiatu
w Opocznie
GODZ. 1600
składanie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
GODZ. 1630
zakończenie uroczystości
Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wszystkich ekspozycji
3 maja w godzinach 13.00 - 17.00
Muzeum czynne także 2 maja w godzinach 10.00-16.00