W obchodach wzięli udział: Marek Surmacz – przedstawiciel Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Zbigniew Gretka – reprezentant byłego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz – Wolski, senatorowie: Wiesław Dobkowski i Grzegorz Wojciechowski, posłowie Ziemi Łódzkiej – Robert Telus i Dariusz Seliga, Wojewoda Łódzki - Jolanta Chełmińska, gen. Stanisław Burza Karliński, gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”, gen. bryg. Leszek Cwojdziński – Zastępca Szefa Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Ireneusz Bartniak – Szef Wojsk Aeromobilnych Dowództwa Wojsk Lądowych i gen. bryg. Dariusz Wroński – dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej a także mjr Mariusz Piętka Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i płk Marian Zach - Wiceprezes Środowiska byłych żołnierzy - „Hubalczycy”.
Ksiądz Biskup w homilii mówił: „Przelać własną krew, złożyć życie w ofierze, to nie podlegające dyskusji bohaterstwo, które szanuje każdy człowiek we wszystkich czasach i w każdym ustroju życia społecznego. Historia uczy, historia wychowuje, ale przede wszystkim historia zobowiązuje. Były i są do dzisiaj chwile w historii, które wymagają ofiary, poświęcenia, a nawet złożenia na ołtarzu Ojczyzny własnego życia”.
Zaapelował też o zachowanie pamięci o czynach Hubala i jego żołnierzy oraz poświęceniu sprawie ojczyzny.
Po skończonej Eucharystii, głos zabrał Marek Surmacz, który odczytał list od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaraz po ministrze Surmaczu, przesłanie do zebranych przy Szańcu w imieniu byłego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego wygłosił przedstawiciel Prezydenta - Zbigniew Gretka. Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska w swym wystąpieniu powiedziała: „Duma z naszej przeszłości sprawia, że oddajemy hołd poległym i zmarłym bohaterom zmagań o wolność. Chcemy pamiętać o tych, którzy dla dobra przyszłych pokoleń i wolnej Polski tak jak major Hubal nie zawahali się złożyć najdroższej ofiary, własnego życia. Nasza obecność w tym miejscu to najlepszy hołd dla bohaterów sprzed lat, to wymierny dowód wypełnienia ich testamentu o Polsce wolnej i niepodległej, to obowiązek, który przyjmujemy z powagą i należnym szacunkiem”.
Oprócz zaproszonych gości na uroczystości obecne były grupy jeździeckie, tj.: grupa konna im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich, grupa konna z Ciepielowa oraz Klastra Łódzkiego.
A w cieniu drzew anielińskiego lasu pozostali kultywatorzy tradycji narodowościowych i mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Chcąc uczcić postać majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala i jego oddanie Sprawie Ojczyzny, stawianie honoru i wierności przysiędze ponad wszystko, Starostwo Opoczyńskie wraz z 25 batalionem dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego chce przesłanie Hubala zachować dla pokoleń.
Cieszy fakt, iż pamięć o Majorze jest żywa, czego dowodem są dbający o narodowe tradycje - wszyscy obecni przy Szańcu w każdą rocznicę jego śmierci.
Uroczystość odbyła się dzięki finansowemu wsparciu firm: Ceramika Paradyż i Atlas S.A.