Dnia 10 maja 2009 r. pod pomnikiem w Kowalowie, odbyły się uroczystości upamiętniające walkę i męczeństwo mieszkańców Regionu Opoczyńskiego podczas II wojny światowej. Uroczystości zorganizowane zostały przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Starostwo Powiatowe w Opocznie i Urząd Gminy Białaczów.
Kilkaset osób wzięło udział w niedzielnych uroczystościach pod pomnikiem w Kowalowie. Oprócz zaproszonych gości dużą część uczestników wydarzenia stanowiła młodzież i mieszkańcy okolicznych wiosek. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył ks. kanonik Mieczysław Głogowski , a Słowo Boże do wiernych wygłosił ks. proboszcz Henryk Wójcik.
Okolicznościowe przemówienie wygłosili - Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Nawrocki, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Opocznie Bernard Kłodawski, Poseł na Sejm RP Robert Telus oraz Senator RP Wiesław Dobkowski. Apel poległych odczytał chor. Marek Polinceusz z Jednostki Strzeleckiej Nr 2036 z Paradyża. Po zakończonym apelu złożone zostały wieńce i wiązanki przez delegacje: Starostwa Powiatowego w Opocznie, władze Gminy i Miasta Opoczno, władze Gminy Białaczów, delegację z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz., Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Harcerzy, przedstawicieli szkół, oraz przez mieszkańców okolicznych miejscowości.
Pomnik w Kowalowie jest miejscem pamięci poległych członków oddziału „Błysk” oraz partyzanckich, niepodległościowych oddziałów „Bończy” Kazimierza Załęskiego, „Burzy” Stanisława Karlińskiego i „Maja” Aleksandra Arkuszyńskiego.
W pobliskiej wsi Sobień, Niemcy z zimną krwią zamordowali ponad 30 osób i spalili wieś. Trudno dziś przyjąć prawdę o tamtych wydarzeniach, bo jest to prawda o tym, jakich potworności może dopuścić się człowiek. Tej historii nie możemy zmienić ani jej zaprzeczyć. Nie możemy jej przemilczeć ani usprawiedliwić. Musimy natomiast zdobyć się na odwagę przyjęcia prawdy, bo tylko w poszanowaniu prawdy można budować przyszłość.