Inwentaryzacji kapliczek ciąg dalszy
19-06-2009
INFORMACJA O PRZEBIEGU II ETAPU AKCJI INWENTARYZOWANIA
MAŁYCH FORM SAKRALNYCH W POWIECIE OPOCZYŃSKIM
Ziemia Opoczyńska jest krainą kapliczek i krzyży przydrożnych, licznie rozsianych wzdłuż wijących się dróg. Wobec zagrożeń działających na szkodę tych obiektów, Starostwo Powiatowe w Opocznie podjęło się dzieła zinwentaryzowania tej małej przydrożnej architektury. Jest ona specyficznym dziedzictwem kulturowym świadczącym o silnym przywiązaniu do katolicyzmu, które wpłynęło na ukształtowanie naszego rodzimego krajobrazu, jakim jest “pejzaż z kapliczką”.
Do wspólnego inwentaryzowania małych form sakralnych w roku szkolnym 2008/2009 zgłosiły udział cztery gimnazja w terenu powiatu opoczyńskiego:
1. Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Białaczowie
2. Gimnazjum w Zespole Szkół w Bukowcu Opoczyńskim
3. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy
4. Gimnazjum w Paradyżu
W akcji uczestniczyło 46 uczniów i 6 nauczycieli, którzy odwiedzili 28 miejscowości i opisali 82 obiekty.
Należy zaznaczyć że, w stosunku do roku ubiegłego akcja nie miała tak wielkiego rozmachu. W roku szkolnym 2007/2008 współpracowaliśmy z 9 gimnazjami, w których zaangażowanych w prace było ok. 200 uczniów i 17 nauczycieli, zaś opisanych zostało 291 obiektów.
Obecnie powstają karty obiektów, które już można oglądać w formie wystawy na korytarzu w budynku Starostwa na ul. Rolnej, a także będziemy starali się umieszczać je sukcesywnie na stronie internetowej naszego powiatu.
Bardzo wysoko oceniamy współpracę z gimnazjami, dlatego w przyszłości mamy nadzieję na jej kontynuowanie. Wkład pracy uczniów i nauczycieli wspierających realizację tego ogromnego przedsięwzięcia jest nie do przecenienia, dlatego Starostwo ufundowało nagrody, które wręczone zostały w dn. 18 czerwca 2009 r. przez Starostę Opoczyńskiego Józefa Roga, na spotkaniu podsumowującym II etap tej akcji.
Liczba istniejących kapliczek i krzyży sukcesywnie się zmniejsza, dlatego uzasadnione, a nawet konieczne stają się prace inwentaryzacyjne, których podjęliśmy się. Praca ta pozwoli zachować dla przyszłych pokoleń oryginalny kształt i unikalne piękno małych form sakralnych, tak ważnych dla malowniczego krajobrazu naszego regionu.