Ostatnie pożegnanie
27-11-2009
OSTATNIE POŻEGNANIE
W dniu wczorajszym 26 listopada 2009 roku pożegnaliśmy legendarnego dowódcę Oddziału Partyzanckiego „Bończa”. W Kielcach w Bazylice Katedralnej odbyło się nabożeństwo i symboliczne pożegnanie generała z miastem, w którym spędził większość swego życia.
Po mszy prochy zmarłego zostały przewiezione do kościoła św. Mikołaja w Żarnowie gdzie o godzinie 11.30 została odprawiona uroczysta msza żałobna której przewodniczył biskup Stefan Siczek. Po nabożeństwie wyruszył kondukt żałobny. Urna z prochami zmarłego została złożona w Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Żarnowie, zgodnie z pragnieniem i wolą generała.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się według ceremoniału wojskowego. Gen. Kazimierz Załęski ps. Bończa urodził się w 1919 roku w Radomiu. Absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. Po kapitulacji Warszawy nie poszedł do niewoli. Działał w konspiracji w Radomiu. Zagrożony aresztowaniem uciekł do lasu. Tam trafił na oddział NSZ Kamień, z którym doszedł w okolice Piotrkowa, gdzie namówił żołnierzy do przejścia do Armii Krajowej. Został dowódcą Oddziału Partyzanckiego Bończa, a następnie 2 kompanii 25 pp. AK. Dowodził udaną zasadzką, która rozpoczęła słynną bitwę pod Diablą Górą.
Był cenionym i lubianym przez podwładnych dowódcą. Więziony w okresie stalinowskim, a później represjonowany. Po wojnie zasłużony dla upamiętnienia czynu zbrojnego AK poprzez stawiane tablice pamiątkowe i obeliski znajdujące się w regionie piotrkowskim i opoczyńskim.
Aktywnie działa w organizacjach kombatanckich i charytatywnych. Od 2007 roku Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Od maja 2008 roku w stopniu generała brygady. Odznaczony wieloma odznaczeniami w tym Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari. Generał Kazimierz Załęski jest autorem wspomnień regularnie publikowanych w czasopiśmie KurieR - Kultura i Rzeczywistość. Generał został w 2008 roku wyróżniony tytułem "Zasłużony dla Powiatu Opoczyńskiego".