1 sierpnia 2010
Narodowy Dzień
Pamięci Powstania Warszawskiego
Opoczno - program obchodów
16.00 zajmowanie miejsc w wyznaczonym
sektorze na Pl. Kościuszki
16.30
przeprowadzenie inscenizacji – Plac Kościuszki
18.00
msza św. w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie w intencji ofiar
Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 i trwało do 3 października tego roku. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". Jednocześnie ujawniły się najwyższe struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie było wymierzone przeciwko okupującym Warszawę Niemcom. Jednym z ważniejszych celów powstania była próba ratowania powojennej suwerenności Państwa Polskiego. Powstanie Warszawskie miało także zanegować ustalony na konferencji teherańskiej pod koniec 1943, nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej, zgodnie z którym USA i Wielka Brytania zgadzały się na prowadzoną przez Józefa Stalina politykę faktów dokonanych na ziemiach polskich.
Sprzyjająca sytuacja na froncie sugerowała, iż powstanie będzie trwało kilka dni, a rzeczywiście walki trwały 63 dni. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież oraz ogromna większość warszawskiej inteligencji.
W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Rozkaz ten brzmiał następująco:
Ujętych powstańców należy zabijać bez
względu na to, czy walczą zgodnie z Konwencją Haską, czy też ją naruszają.
Niewalcząca część ludności, kobiety i dzieci, ma być również zabijana. Całe
miasto ma być zrównane z ziemią, to jest domy, ulice, urządzenia w tym mieście
i wszystko, co się w nim znajduje.
Walczący na opoczyńskiej ziemi 25 pp AK w ramach Akcji Burza, po koncentracji w Barkowicach Mokrych, w sierpniu 1944 roku przybył do lasów w okolice wsi Stefanów koło Gielniowa. Tam nastąpiło spotkanie ze zgrupowaniem „Jodła” Świętokrzyskiego Okręgu Armii Krajowej. Akowcy zamierzali wyruszyć na pomoc walczącej Warszawie. Jednak ze względu na brak broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej oraz odpowiednich środków transportu, odstąpiono od marszu na pomoc Warszawie.
Po upadku Powstania Niemcy wysiedlili mieszkańców Warszawy także do Opoczna i wsi naszego powiatu. Tu znaleźli schronienie, opiekę medyczną a mieszkańcy Powiatu Opoczyńskiego podzielili się z wysiedleńcami resztkami posiadanej żywności.
Aby uczcić czyn powstańców oraz przypomnieć poświęcenie partyzantów Armii Krajowej i ludności naszego powiatu, Zarząd i Rada Powiatu Opoczyńskiego 1 sierpnia 2010 roku przeprowadzi uroczystości według następującego porządku –