Po raz kolejny w naszych sercach wybuchło Powstanie Warszawskie. Powiat Opoczyński zorganizował uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2010 roku podczas inscenizacji historycznej przenieśliśmy się do sierpniowej Warszawy 1944 roku. Zbrojne wystąpienie żołnierzy Armii Krajowej to próba ratowania suwerenności przyszłego Państwa Polskiego i troska o przyszłość Narodu Polskiego. Nikt nie spodziewał się, że to zbrojne wystąpienie będzie trwało aż 63 dni. Sytuacja na froncie rokowała dobrze, i spodziewano się kilkudniowej walki. Jednak było inaczej. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież oraz ogromna większość warszawskiej inteligencji. Po upadku Powstania Niemcy wysiedlili mieszkańców Warszawy także do Opoczna i wsi naszego powiatu. Tu znaleźli schronienie, opiekę medyczną a mieszkańcy Powiatu Opoczyńskiego podzielili się z wysiedleńcami resztkami posiadanej żywności.
Aby uczcić czyn powstańców oraz przypomnieć poświęcenie partyzantów Armii Krajowej i ludności naszego regionu, Powiat Opoczyński 1 sierpnia 2010 r. zorganizował uroczystości upamiętniające powstanie. Oprócz oddanego hołdu, byliśmy świadkami odtworzenia wydarzeń z godziny „W” – takim kryptonimem naznaczono godzinę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Jak powiedział gen. Aleksander Arkuszyński „Maj” mogliśmy naocznie doświadczyć, choć namiastki tamtych wydarzeń – „bo wtedy było o stokroć gorzej (…) oby nigdy to więcej nie wróciło”. Inscenizacja historyczna jaka została zaprezentowana w Opocznie, warto zaznaczyć - jedyna w Polsce - podczas obchodów 66 – lecia Powstania Warszawskiego zrobiła na Opocznianach i gościach ogromne wrażenie. Na twarzach kombatantów pojawiły się łzy. Bardzo licznie zebrała się ludność z Opoczna i okolicznych miejscowości, rodziny z dziećmi. Wielu młodych ludzi miało jedyną i niezwykłą okazję do poznania historii tamtych dni. Po rekonstrukcji wszyscy uczestnicy przenieśli się do Kolegiaty św. Bartłomieja w Opocznie, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta za pomordowanych, ale również za żyjących powstańców i uczestników powstania. Wielkim zaszczytem było przybycie na uroczystości gościa honorowego Ryszarda Bielańskiego - Powstańca Warszawskiego, później żołnierza 25 pułku Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko Opoczyńskiej. Przybyli również m.in. żołnierze Armii Krajowej - gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”, kpt. Mirosław Kopa „Miron” a także Poseł na Sejm RP Robert Telus i Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur.
Życie mieszkańców Warszawy w czasie II Wojny Światowej, walki powstańców z Niemcami, wypędzenie Warszawiaków zaprezentowały Grupy Rekonstrukcji Historycznych. W oddziały Powstańców wcieliły się: Jednostka Strzelecka 2036 z Paradyża, Opoczna i Drzewicy, GRH Iłża, Teatr Młodego Aktora z Gimnazjum w Paradyżu.
Ludność Warszawską zaprezentowały Panie i Panowie z Chóru Zorza z Opoczna, kwiaciarka – Wiesława Turek, fotograf – Mateusz Lachowski, pani sprzedająca słodycze – Irena Białecka i akordeonista – Wojciech Turek . W inscenizacji udział wzięli również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Opocznie ze sprzętem gaśniczym i w mundurach z tamtych czasów.
Oddziały III rzeszy – Ks. Donat Neska , Samodzielna grupa rekonstrukcyjna Nowakowie, GRH Batalion Tomaszów, GRH Puławy Gregor, GHR Iłża, Pojazdy Militarne z Częstochowy.
Sponsorami tego przedsięwzięcia były firmy: Opoczno I oraz Ceramika Paradyż.