I Festiwal Folkloru „Na Styku Ziemi Łódzkiej Mazowsza i Małopolski”.
30-09-2010
26 września 2010 roku w Opocznie odbył się I Festiwal Folkloru „Na Styku Ziemi Łódzkiej Mazowsza i Małopolski”. Festiwal ten, miał charakter przeglądu i wzięły w nim udział zespoły zaproszone z województwa łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Zorganizowanie tego festiwalu było możliwe dzięki środkom finansowym jakie Stowarzyszenie „Kultura Ludowa Regionu Opoczyńskiego” otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i Powiatu Opoczyńskiego. Chcieliśmy zaprezentować szerzej kulturę ludową naszego regionu i regionów ościennych oraz nadać festiwalowi charakter międzynarodowy. Dlatego też, zaprosiliśmy do udziału w festiwalu gości z zaprzyjaźnionego Rejonu Chocim na Ukrainie – Zespół Pieśni i Tańca ze wsi Zarożany.
Opoczyńskie to region o charakterystycznych cechach różniący się od innych gwarą, strojem oraz specyfiką wielu elementów folkloru. Te właśnie cechy składają się na naszą odrębność regionalną. Popularność folkloru naszej ziemi wychodzi daleko poza granice naszego powiatu, województwa czy nawet kraju. Festiwal Folkloru „Na Styku Ziemi Łódzkiej Mazowsza i Małopolski” zorganizowaliśmy dla miłośników sztuki ludowej, aby dać dowód na to, że pierwotna kultura będąca po dziś dzień inspiracją dla wielu artystów naszej ziemi jest wciąż żywa. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy zespoły i kapele, które zdobywają najwyższe wyróżnienia na przeglądach i festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą. Powiat Opoczyński reprezentowany był przez Zespół Pieśni i Tańca Tramblanka z Opoczna, Zespół Pieśni i Tańca Kozenianka z Kozenina, Zespół Pieśni i Tańca Wolowianki z Woli Załężnej, Kapelę Tramblanka oraz dziecięcy Zespół Folklorystyczny Kuniczanka z Kunic.
Podczas festiwalu mogliśmy usłyszeć Kapelę Braci Tarnowskich z Domaniowa pod Radomiem, Kapelę Rawianie z Rawy Mazowieckiej, Kapelę Ludową Tkacze z Moszczenicy, jak również Kapelę Tadeusza Kubiaka wraz z Zespołem Śpiewaczym z Leśmierza (powiat zgierski) oraz Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, który zaprezentował wiązankę utworów ludowych Ziemi Kieleckiej. W niepowtarzalny klimat tegorocznego festiwalu wprowadził nas występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca ze wsi Zarożany na Ukrainie. Zaprezentowane przez zespół narodowe tańce: ukraiński, mołdawski i rumuński, wprawiły w zachwyt opoczyńską publiczność.
Jury podsumowując przegląd bardzo serdecznie podziękowało za wielkie zaangażowanie, oddanie, wierność tradycji i ukochanie twórczości ludowej. Sztuka ludowa oraz podtrzymywanie tradycji, odzwierciedla bogactwo kultury narodu polskiego oraz ogromne talenty ludzi, którzy niejednokrotnie zajmując się amatorsko twórczością, stają się jednocześnie ambasadorami folkloru na cały świat. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować organizatorom tegorocznego Festiwalu Folkloru „Na Styku Ziemi Łódzkiej Mazowsza i Małopolski’ – Stowarzyszeniu Kultura Ludowa Regionu Opoczyńskiego, Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi, Powiatowi Opoczyńskiemu oraz Miejskiemu Domu Kultury w Opocznie za pomoc w przygotowaniu dekoracji i udostępnieniu sali widowiskowej. Dziękujemy również Firmie NOWAK – SAUND za profesjonalne nagłośnienie a także wszystkim uczestnikom i wykonawcom kochającym muzykę i kulturę ludową. Mając na względzie współpracę w przyszłości, życzymy wszystkim wykonawcom dalszej determinacji w tworzeniu i przekazywaniu dziedzictwa kulturowego przyszłym pokoleniom i zapraszamy na kolejną edycje festiwalu już za rok do Opoczna.