Od piątku 8 października 2010 r w krakowskiej Galerii Zderzak i w Muzeum Narodowym w Krakowie można zobaczyć około 80 obrazów Jerzy „Jurry” Zielińskiego, jednej z najbarwniejszych postaci Warszawy lat 70. nonkonformisty i prowokatora artystycznego. Urodzony w Kazimierzowi w Kileckiem niedaleko Paradyża. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych.
Wystawę organizowano w 30. rocznicę śmierci artysty. Jerzy „Jurry” Zieliński zginął w Warszawie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ciało jego znaleziono pod oknem pracowni na warszawskiej Pradze.
Obrazy jego określono „znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL”. Na wystawie znajdują się obrazy wypożyczone ze zbiorów muzeów i prywatnych. Obejrzeć można najsłynniejsze dzieła: „Albo – albo”, „Ironia”, „Gorący”, „Ostatni romantyk”, „Z honorem” i wiele innych. Obrazy Jurry’ego w plakatowy sposób krytykują ustrój PRL i zależność Polski od ZSRR. Nawiązują również do interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Na wystawie można zobaczyć Cykl „Portretów Helsińskich” – portrety polityków, którzy wzięli udział w Konwencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
W swoich dziełach artysta piętnował obłudę w życiu publicznym i polityce oraz cenzurę.
30 października w Muzeum Narodowy w Krakowie odbędzie się również promocja książki „Jurry. Powrót Artysty”, będzie to pierwsza monografia największego buntownika.
Wystawa w Galerii Zderzak jest czynna do 8 grudnia 2010 r, a w Muzeum Narodowym do 31 października 2010 r.
Mamy również nadzieję że przy pomocy Muzeum Opoczyńskiego uda nam się zorganizować wystawę prac artysty w Opocznie.