Opoczyńskie Zaduszki Jazzowe, cyklicznie organizowane przez Powiat Opoczyński, to jedno z najbardziej popularnych wydarzeń kulturalnych miasta Opoczno. Nieprzerwanie od 2007 roku najznakomitsi polscy artyści jazzowi i publiczność, muzyką i modlitwą wspominają tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci. W tym roku na scenie Miejskiego Domu Kultury w Opocznie wystąpią – Kazimierz Jonkisz dr, Borys Janczarski ts, Wojciech Pulcyn b, Michał Tokaj p i gość specjalny Janusz Szrom vokal. Serdecznie zapraszamy. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30 5 listopada 2010 roku.
Kazimierz Jonkisz to czołowy muzyk polskiej sceny jazzowej. Jeden z bardziej uznanych polskich perkusistów, wielki autorytet, nauczyciel. Jako jeden z niewielu rodzimych perkusistów występował z czołowymi muzykami jazzowymi sceny międzynarodowej. Miało to potwierdzenie w występach na wielu festiwalach jazzowych w całej Europie. Wykładowca w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie gdzie ukształtował i ukierunkował grę sporej grupy perkusistów grających obecnie w sztandarowych polskich zespołach lub będących głównymi muzykami sesyjnymi nagrywającymi dziesiątki płyt. Sam nagrał kilkadziesiąt płyt w tym również swoje autorskie.
Borys Janczarski jest samoukiem muzycznym. Po ukończeniu studiów prawniczych we Francji szlifował swoje umiejętności muzyczne w Chorzowie pod okiem Piotra Wojtasika, oraz w zespołach Kazimierza Jonkisza i Monty Watersa . Współpracował między innymi z Billy Harperem („BILLY HARPER in Concert: Live From Poland"), Sławomirem Kulpowiczem, Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, AMC Trio, Pavol'em Bodnarem (płyta „ECCE", nagroda Aurel 2006). Od sześciu lat jest regularnym członkiem zespołów K.Jonkisza (płyta: Kazimierz Jonkisz „Energy",2004) i Monty Waters'a.
Wojciech Pulcyn – absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzowym oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie w klasie prof. Z. Wegehaupta. W 1995 r. z zespołem Joint Venture zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie za kompozycje na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia). W 1998 r. z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). W 1999 r. z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie.
Michał Tokaj - pianista absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, to przedstawiciel młodego jazzowego pokolenia. Jest laureatem wielu konkursów i ma już w swoim dorobku współpracę z najwybitniejszymi polskimi muzykami, takimi jak Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Darek Oleszkiewicz czy Kazimierz Jonkisz. W kwintecie i kwartecie Piotra Barona grał trasy koncertowe z Eddie Hendersonem, Victorem Lewisem i Kevinem Mahoganym. Współpracuje z Jaromírem Honzákiem, z którego kwintetem nagrał płytę „Present Past” (2003). Jest autorem aranżacji i współproducentem cenionej zarówno przez krytyków, jak i melomanów płyty „My Lullaby” (2002) obiecującej jazzowej wokalistki Agnieszki Skrzypek. Znakomicie przyjęty został pierwszy autorski album Michała Tokaja „Bird Alone”, wydany w 2004 roku przez japońskiego producenta, w którego nagraniu udział wzięli Darek Oleszkiewicz (b) i Łukasz Żyta (dr). Płyta ta otrzymała nagrodę Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Album Roku, a w ankiecie czasopisma „Jazz Forum” uplasowała się na 3 miejscu.
Janusz Szrom - edukację muzyczną rozpoczął w roku 1977 w Ognisku Muzycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Nysie (instrument główny - fortepian). W 1981 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chrzanowie rozpoczął naukę gry na trąbce. W 1989 r. po otrzymaniu dyplomu w klasie trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie rozpoczął naukę gry na organach na wydziale Muzyki Liturgicznej Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1990 r. zdał egzamin wstępny na Wydział Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednak rok później dostał się na Akademię Muzyczną w Katowicach i na tej uczelni dokończył swoją edukację, zostając w roku 1995 absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od roku 1994. W 2008 r. Janusz Szrom został wybrany przez Michela Legranda do zaśpiewania utworu "What are you doing the rest of your life" podczas jubileuszowego 50. festiwalu Jazz Jamboree. Na początku 2009 r. zajął II miejsce w plebiscycie "Jazz Top 2008" czasopisma Jazz Forum w kategorii "Wokalista Roku", a w kolejnej edycji plebiscytu ("Jazz Top 2009") zajął I miejsce. Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Jest pedagogiem w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Jest również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych "Jak oni śpiewają" oraz "Fabryka Gwiazd".