Powiat Opoczyński jest organizatorem tegorocznych obchodów 220. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpocznie msza św. odprawiona w Opoczyńskiej Kolegiacie o godzinie 12.00 a po mszy władze Powiatu i miasta Opoczno złożą wieńce i wiązanki przy Pomniku Tadeusza Kościuszki i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Serdecznie zapraszamy na uroczystości wszystkich mieszkańców naszego powiatu.Uchwalenie Konstytucji 3 maja, określanej wówczas jako "Ustawa Rządowa", odbyło się w okolicznościach niemalże zamachu stanu. Wobec spodziewanego sprzeciwu ze strony posłów stronnictwa hetmańskiego, postanowiono przeprowadzić uchwalenie "Ustawy Rządowej" za pomocą pewnego fortelu. Wykorzystano fakt, że większość posłów stronnictwa konserwatywnego nie wróciła jeszcze do Warszawy po świętach wielkanocnych.
2 maja 1791 roku posłowie i senatorowie stronnictwa patriotycznego podpisali akt "asekuracji" przygotowanej konstytucji, tj. zobowiązanie do jej popierania w sejmie. Uchwalenie konstytucji zaplanowano na następny dzień. Wielu posłów przybyło na Zamek Królewski w Warszawie (miejsce obrad Sejmu Wielkiego) w tajemnicy, a sam zamek był pilnie strzeżony przez Gwardię Królewską pod dowództwem Józefa księcia Poniatowskiego.
3 maja 1791 roku, po rozpoczęciu obrad sejmu jeden z posłów opisał trudną sytuację międzynarodową Polski, zaś Ignacy Potocki wezwał króla Stanisława Augusta, by "podał narodowi skuteczne lekarstwo". Wówczas przedstawiono projekt "Ustawy Rządowej".
Dość nieliczni obecni przeciwnicy konstytucji usiłowali nie dopuścić do jej uchwalenia, powołując się głównie na kwestie formalne. Najbardziej emocjonalny charakter miało wystąpienie posła Jana Suchorzewskiego, grożącego zabiciem swego sześcioletniego synka w przypadku uchwalenia konstytucji.
Ostatecznie przyjęcie "Ustawy Rządowej" odbyło się bez czytania, choć zadecydował o tym przypadek. Gdy jeden z posłów wezwał sejm do przyjęcia konstytucji a króla Stanisława Augusta do jej zaprzysiężenia, król podniósł rękę, na znak, że chce przemówić. Zostało to jednak odebrane jako zgoda na złożenie przysięgi. W tej sytuacji, wobec absolutnej przewagi zwolenników "Ustawy Rządowej", król Stanisław August zaprzysiągł Konstytucję 3 Maja 1791 roku, a nastepnie na czele zebranych udał się na nabożeństwo dziękczynne wśród entuzjazmu zgromadzonych tłumów. 5 maja 1791 roku Konstytucja 3 Maja została wpisana do akt grodzkich Warszawy, wchodząc tym samym w życie, a 7 maja 1791 roku marszałkowie sejmu ogłosili uchwalenie Konstytucji 3 Maja w uniwersale.