W maju 2002 roku ksiądz Jacenty Wolski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mroczkowie Gościnnym chcąc w szczególny sposób uczcić Maryję zaprosił dzieci i całą parafię do miejscowego parku na poobiednie majówkowe śpiewania. Na to spotkanie parafianie przybyli całymi rodzinami. Widząc zaangażowanie proboszcz zaprosił na kolejną, drugą majówkę za rok. Zaproszenie wystosował także do dzieci i młodzieży szkolnej z naszej gminy. Odzew był duży. Entuzjazm i zapał do pracy nie opuszczał księdza proboszcza. Na kolejny już konkurs zaproszone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Opoczno. Pobożność opoczyńskich kobiet została potwierdzona licznymi zgłoszeniami KGW do udziału w kolejnej majówce. W niedzielę majową w Parku w Mroczkowie Gościnnym rozbrzmiewał śpiew pieśni Maryjnych. Z roku na rok zwiększała się liczba uczestników Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej. Zaczęła tworzyć się nowa tradycja wspólnego wielopokoleniowego wielbienia Matki Boga i Matki ludzi.
29 maja 2011 roku odbył się X jubileuszowy Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym. Jubileusz Festiwalu łączy się z jubileuszem 25. lecia istnienia parafii, oraz z przybyciem do parafii relikwii świętej siostry Faustyny - orędowniczki Miłosierdzia Bożego.
Festiwal rozpoczął ksiądz proboszcz witając wszystkich przybyłych i przekazując prowadzenie Panu Dariuszowi Kołodziejczykowi. Śpiewanie rozpoczęły dzieci, widać było wielkie zaangażowanie nie tylko uczestników, ale także nauczycieli, którzy ich przygotowywali. Ksiądz proboszcz z satysfakcją i z radością podkreślał dobre przygotowanie i wysoki poziom.
Dla dzieci z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka jak co roku Pan
Grzegorz Adamczyk pasjonat sportu zorganizował zawody i zabawy
sportowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że
nagrody był ciekawe i przy wręczaniu obecny był proboszcz.
Podkreślając modlitewny charakter Festiwalu, ksiądz proboszcz
powiedział, że na ziemi Mroczkowskiej są jego efekty w postaci
Rodzinnego Domu Dziecka prowadzonego przez Siostry Służki Najświętszej
Maryi Panny Niepokalanej.
Dzieci ze szkoły im. Jana Pawła II przygotowały inscenizacje o życiu Świętej Siostry Faustyny. Po przedstawieniu zaprezentował się zespół ludowy dzieci i młodzieży z Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 18 KGW. Kobiety podkreślając uroczysty charakter Festiwalu ubierają się w opoczyńskie stroje ludowe. Panie z KGW do wspólnego śpiewania zapraszają także młode osoby oraz dzieci. Starają się przekazać młodemu pokoleniu tradycję i kulturę ludową. Jako ostatni wystąpił Chór Zorza prowadzony przez Panią Halinę Biniek. Uroczysty Festiwal jak co roku kończył się Apelem Jasnogórskim. Tegoroczne modlitwy poprowadził dziekan opoczyński ksiądz Jan Serszyński. Ksiądz dziekan podziękował proboszczowi, księdzu Jacentemu Wolskiemu, za coroczne organizowanie Festiwalu. Podziękował także wszystkim, którzy wspierali księdza proboszcza i angażowali się w przygotowywanie festiwalu. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały dyplomy i nagrody. Gratulacje i podziękowania przedstawicielkom KGW złożyli - ksiądz dziekan Jan Serszyński, ksiądz proboszcz Jacenty Wolski, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Ksyta, Starosta Opoczyński Jan Wieruszewski, Wiceburmistrz Jarosław Wiktorowicz i współorganizatorzy - Wiesław Sołtysiak i Dariusz Kołodziejczyk. Ksiądz proboszcz, dziękując wszystkim uczestnikom, zaprosił na kolejny XI Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej. Zorganizowanie tej uroczystości było możliwe dzięki środkom finansowym jakie organizatorzy uzyskali od Gminy Opoczno, Powiatu Opoczyńskiego, Ceramiki Paradyż, MDK w Opocznie oraz od Posła Roberta Telusa. Patronat Honorowy nad Festiwalem sprawował Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski.