31 lipca 2011 roku, w niedzielne popołudnie, mieszkańcy naszego powiatu i wszyscy którzy w tym dniu przyjdą do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, po raz kolejny będą mieli okazję do spotkania z tańcem, śpiewem i muzyką ludową. To już trzeci festiwal zorganizowany w naszym mieście przez Stowarzyszenie Kultura Ludowa Regionu Opoczyńskiego i Powiat Opoczyński. Wsparcie finansowe organizatorzy otrzymali od Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i firmy Ceramika Paradyż, za co serdecznie dziękujemy. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest także Miejski Dom Kultury w Opocznie.
Na scenie wystąpią wybrane kapele, zespoły śpiewacze i grupy taneczne z regionów, które wymienione są w tytule festiwalu - z Mazowsza, z Małopolski i z Ziemi Łódzkiej. Mamy nadzieję i niemalże pewność, że w tym roku zespoły z naszego powiatu, równie wspaniale jak w poprzednich latach, zaprezentują naszą, jakże wspaniałą i bogatą kulturę ludową. Gościem specjalnym festiwalu będzie zespół „TEREN” (po polsku – tarnina) z zaprzyjaźnionego z Powiatem Opoczyńskim Rejonu Chocimskiego na Ukrainie. Zespół ten przygotował kompozycję taneczno-pieśniową "Oj pójdę ja łąką - łąką", taniec "Krakowiak" i kompozycję taneczno-pieśniową "Ukraiński wianeczek".
Tańce naszych sąsiadów ze wschodu są bliskie naszej duszy, naszemu temperamentowi z uwagi na wielowiekowe przeplatanie się dziejów naszej wspólnej historii i obecności Polski na wschodzie. Tańce ukraińskie porywają swoją żywiołowością, temperamentem, jak również liryzmem i sentymentalizmem, którymi określa się "słowiańską duszę".
Zespół „Łowiczanie” ze Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze zaprezentuje „Wesele Łowickie” według scenariusza opartego na tradycji wsi łowickiej z lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Zespół Pieśni i Tańca „BĘCZKOWIANIE” i „Górnianeczki” przedstawią pieśni, piosenki i melodie z regionu świętokrzyskiego, szczególnie związane z ziemią Kielecką, z Górami Świętokrzyskimi.
Wystąpi również „Zakukała Kukułecka” – Gałki Rusinowskie. Członkinie zespołu przygotowały starodawny repertuar pieśniowy.
Kapela Stanisława Skiby z Rzeczycy zaprezentuje utwory instrumentalne -oberki, polki, mazury.
Zespół Śpiewaczy z Boguszyc śpiewa stare pieśni z regionu rawskiego. Na festiwalu zespół zaprezentuje pieśni gaikowe.
„Słowiki” z gminy Sławno w Powiecie Opoczyńskim zaśpiewają pieśni z regionu opoczyńskiego.
Zespół pieśni i tańca Drzewiczanie wraz z kapelą z Drzewicy jak zawsze dynamicznie i brawurowo zatańczą oberka i krzyżoka oraz zaśpiewają stare pieśni z naszego regionu.
Zespół pieśni i Tańca „Ciebłowianie” z Ciebłowic zaprezentuje tańce i przyśpiewki regionu opoczyńskiego oraz tańce narodowe.
Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, z jakże charakterystycznym, ciepłym głosem lidera, który znamy z audycji Radia Kielce, z towarzyszeniem kapeli zaśpiewa pieśni z pogranicza regionu krakowskiego i świętokrzyskiego.
Koła Gospodyń Wiejskich naszego powiatu przygotują na festiwal tradycyjne wiejskie potrawy, którymi częstować będą publiczność i wykonawców. Będzie można dowiedzieć się jak je przygotować i z jakich produktów powstały. Przepisy na opoczyńskie potrawy znajdą się w folderze jaki wydany zostanie po zakończeniu festiwalu.
Mamy również ofertę dla fotografów, nie tylko amatorów. Jeśli dostrzegasz piękno naszego regionu, jego folklor, kulturę materialną oraz wszystko, co się tyczy folkloru i masz aparat, weź udział w naszym I Otwartym Konkursie Fotograficznym o tematyce folklorystycznej. W załączniku poniżej publikujemy regulamin konkursu.