Komunikat Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opocznie
16-07-2011
Sobota, 16 lipca 2011 roku, godzina 15.00.
KOMUNIKAT POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO – stan na dzień 16 lipca 2011 r. godz.15 00
W dniu 14 lipca br. o godz. 14 00 w związku z wystąpieniem nawałnicy na terenie Powiatu Opoczyńskiego Starosta Opoczyński Jan Wieruszewski zwołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ( PZZK ) w składzie:
Jan Wieruszewski Starosta Opoczyński – Przewodniczący
Grażyna Wielgus Sekretarz Powiatu – Z –ca Przewodniczącego
mł. bryg. Jerzy Wijata Z- ca Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Opocznie
Janusz Myga Komendant Powiatowy Policji w Opocznie
Marianna Rożej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie
Włodzimierz Skorupski Powiatowy Inspektor Weterynarii w Opocznie
Andrzej Reszel Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Opocznie
Tadeusz Zdulski Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opocznie
Jan Jóźwik Wójt Gminy Białaczów
Krzysztof Nawrocki Wójt Gminy Żarnów
Iwona Pluta Z-ca Wójta Gminy Paradyż
Jan Wieruszewski Burmistrz Opoczna.
Zadecydowano, że PZZK będzie pracował w Urzędzie Gminy w Białaczowie, oraz że będzie działał w trybie ciągłym do odwołania. Praca tego Zespołu polega na koordynowaniu działań ratowniczych i pomocowych na terenach dotkniętych kataklizmem.
Pracę tego Zespołu wspomagała Pani Krystyna Ozga Wicewojewoda Łódzka, a pracę strażaków i innych służb ratowniczych kierował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Łodzi bryg. Mariusz Konieczny.
W gminach dotkniętych kataklizmem powołano Gminne Zespoły Zarządzania Kryzysowego.
Według wstępnych ustaleń zniszczeniu uległo: 185 domów mieszkalnych, budynki gospodarcze w ilości 268, szkoła wraz z halą sportową, budynek DPS w Białaczowie, park zabytkowy, strażnica OSP. Dane te mogą ulec zmianie po dokładnych spisaniu przez służby budowlane. Strażacy szacują, ze straty mogą sięgać nawet do 6 mln zlotych.
W dniu 14 lipca br. PZZK zbierał dane dotyczące rozmiaru klęski i koordynował działania ratownicze. Po zebraniu raportów okazało się, że ofiar w ludziach nie ma. Nie zaszła również potrzeba zarządzenia ewakuacji ludności. Do pomocy poszkodowanym, w tym głównie do zabezpieczenia mienia, budynków uszkodzonych i zniszczonych skierowano 5 jednostek PSP i 30 jednostek OSP. Razem w akcji ratowniczej wzięło udział ok. 150 strażaków, oraz policjanci ze szkoły policyjnej. Najpoważniejsze problemy, oprócz uszkodzonych domów mieszkalnych, gospodarczych to uszkodzone linie elektryczne, brak wody i brak przejezdności dróg. W tym czasie działania PZZK skupione były głównie na zabezpieczeniu mienia, budynków (sprowadzenie plandek, folii), oraz sprowadzenie i podłączenie agregatów prądotwórczych. Przejezdność dróg udało się przywrócić w godzinach wieczornych w tym samym dniu, tj. 14.07.2011 r. Ale nie udało się przywrócić energii elektrycznej i wody. Prace przy zabezpieczaniu budynków trwały do późnych godzin nocnych.
Policja zwiększyła ilość nocnych patroli aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców na terenie gmin pozbawionych energii elektrycznej.
W dniu 15 lipca br. PZZK koordynował działania dotyczące usuwania skutków nawałnicy. Służby energetyczne w ilości ok. 70 osób ( 20 brygad) przystąpiły do naprawy linii elektrycznych. Na niektórych odcinkach do ich niemal całkowitej odbudowy.
Służby drogowe przystąpiły do oczyszczania i porządkowania poboczy dróg, by zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Służby ratownicze ok. 260 osób ( strażacy, więźniowie) pomagały poszkodowanym w usuwaniu skutków kataklizmu, w dalszym zabezpieczaniu mienia, porządkowaniu terenu. Sami poszkodowani bardzo aktywnie uczestniczyli w usuwaniu skutków nawałnicy.
Wójtowie powołali komisje socjalne, które miały za zadanie dotrzeć do poszkodowanych, opisać rozmiar strat, oraz sytuacje socjalną poszkodowanych. Jest to działanie niezbędne, by móc wystąpić o środki do Wojewody o pomoc i wypłacić poszkodowanym zapomogi pieniężne do 6000 zł ( zapomogi socjalne na pierwsze potrzeby). Wójtowie do godz. 17 00 wystąpili do Wojewody o konieczne środki na pomoc socjalną poszkodowanym.
Służby budowlane, pod nadzorem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w ilości 7 komisji zostały powołane w celu dotarcia do poszkodowanych by oszacować i określić rozmiar strat, wskazać budynki do remontu lub rozbiórki. Takie działanie jest konieczne, by móc wystąpić do Wojewody o pomoc i wypłacić poszkodowanym zasiłki na odbudowę zniszczonych domów mieszkalnych.
Służby sanitarne przeprowadziły kontrole ujęć wody, pobrały do badań próbki wody. Było to działanie konieczne, ponieważ w tym dniu udało się doprowadzić do mieszkańców wodę. Ponadto służby sanitarne ratownikom i poszkodowanym rozdawały maseczki ochronne, konieczne przy usuwaniu azbestu i innych materiałów niebezpiecznych.
Służby weterynaryjne nie miały zgłoszeń dotyczących strat w zwierzętach. Nie zgłaszano żadnych z tym związanych problemów.
Policja zwiększyła ilość nocnych patroli aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców na terenie gmin pozbawionych energii elektrycznej.
W dniu 16 lipca br. PZZK w dalszym ciągu koordynował działania mające na celu usuwanie skutków nawałnicy i pomoc poszkodowanym. W usuwaniu skutków kataklizmu, głównie porządkowaniu terenu uczestniczyli strażacy i więźniowie w ilości ok. 200 osób.
Nadal działają komisje socjalne powołane przez Wójtów i docierają do poszkodowanych z pomocą socjalną. Po godz. 14 00 Wójt Gminy Białaczów zaczął wypłacać pierwsze zasiłki socjalne w wysokości do 6000 zł na rodzinę, na pierwsze niezbędne potrzeby. Wójt Gminy Żarnów podjął decyzję o wypłacie tych zasiłków w poniedziałek, tj. 18 lipca br.
Służby budowlane, nadzoru budowlanego w zwiększonej ilości, tj. 11 komisji nadal szacują rozmiar strat. Nadal działają w terenie, wśród poszkodowanych.
Inspektor sanitarny nadal kontroluje ujęcia wody, pobiera próbki wody do badania i przeprowadza kontrole sklepów dotkniętych kataklizmem.
Służby drogowe nadal porządkują pobocza dróg, by zwiększyć bezpieczeństwo drogowe.
W dniu 16 lipca br. nadal nie dociera do wszystkich mieszkańców energia elektryczna. Energetykom udało się naprawić linie energetyczne i doprowadzić energię do stacji transformatorowych. Pozostało rozprowadzenie linii o niższych napięciach. Energetycy poinformowali PZZK, że w dniu 18 lipca (poniedziałek) powinny już zdążyć z naprawą wszystkich linii energetycznych.