Festiwal "Na Styku Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski"
02-08-2011
31 lipca 2011 roku w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Opocznie już po raz trzeci odbył się Festiwal Folkloru „Na Styku Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski”. Festiwal miał charakter przeglądu i wzięły w nim udział zaproszone zespoły z województwa łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Gościem specjalnym festiwalu był zespół „TEREN” z zaprzyjaźnionego z Powiatem Opoczyńskim Rejonu Chocimskiego na Ukrainie. Zespół ten zaprezentował kompozycję taneczno-pieśniową "Oj pójdę ja łąką - łąką", taniec "Krakowiak" i kompozycję taneczno-pieśniową "Ukraiński wianeczek". Występ ten został owacyjnie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Sala pękała w szwach.
Powiat Opoczyński reprezentowany był przez Zespół „Słowiki” ze Sławna oraz Zespół Pieśni i Tańca Drzewiczanie, którzy brawurowo wykonali pieśni opoczyńskie a także tańce - oberka i krzyżoka. Zespół Łowiczanie działający przy Stowarzyszeniu Regionalnym Wsi Urzecze zaprezentował „Wesele Łowickie” według scenariusza opartego na tradycji wsi łowickiej z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Występ ten dostarczył wiele wzruszeń i był doskonałą rekonstrukcją starodawnego obrzędu wesela. Region świętokrzyski reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Bęczkowianie oraz Zespół Górnianecki z Górna, którzy wytańczyli i wyśpiewali pieśni i tańce tego regionu. Starodawny repertuar pieśniowy zaprezentowały członkinie Zespołu Zakukała Kukułecka z Gałek Rusinowskich. Skrzypek Stacho Skiba z kapelą zagrali oberki, polski i mazurki. Region rawski był reprezentowany przez dziewczyny z Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc, które przedstawiły pieśni gaikowe.
Podczas występu Zespołu Pieśni i Tańca Ciebłowianie mogliśmy usłyszeć pieśni i przyśpiewki regionu opoczyńskiego oraz tańce narodowe. Ogromny aplauz widowni towarzyszył występowi Kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy. Pan Stefan swoim jakże charakterystycznym głosem, doskonale znanym z audycji Radia Kielce, robawił do łez naszą publiczność.
Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie „Kultura Ludowa Regionu Opoczyńskiego”. Współorganizatorem był Powiat Opoczyński, który jednocześnie wsparł to przedsięwzięcie środkami finansowymi. Stowarzyszenie pozyskało również środki z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i od Firmy Ceramika Paradyż.
Jury, podsumowując przegląd, podziękowało za widoczne zaangażowanie, oddanie, wierność tradycji i ukochanie twórczości ludowej. Sztuka ludowa oraz podtrzymywanie tradycji, odzwierciedla bogactwo kultury narodu polskiego oraz ogromne talenty ludzi, którzy niejednokrotnie zajmując się amatorsko twórczością, stają się jednocześnie ambasadorami folkloru na cały świat. Cieszy zatem fakt, że w festiwalu wzięło udział tak wielu wspaniałych wykonawców.
Do zobaczenia za rok na kolejnym festiwalu.