Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie informuje, iż osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą składać wnioski na dofinansowanie ze środków PFRON:
- na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego
- do turnusu rehabilitacyjnego,
- do likwidacji barier w komunikowaniu się, architektonicznych i technicznych
Natomiast organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON do sportu, kultury, rekreacji i turystyki.
Od stycznia weszła w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wprowadziła ona zasadnicze zmiany w dotychczasowych przepisach dotyczących rodzicielstwa zastępczego.
Wg nowej ustawy nadzór i opieka nad rodzinami zastępczymi należy do koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej zatrudnionego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W jego kompetencjach zawiera się m.in.: pomoc rodzinom zastępczym w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej, przygotowywanie planu pomocy dziecku, zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, zapewnienie rodzinom zastępczym dostępu do specjalistycznej pomocy dla dzieci, pomoc rodzinom zastępczym w nawiązaniu wzajemnego kontaktu z dzieckiem. Wymogi kwalifikacyjne dla koordynatora są zgodne z wymogami dla pracownika socjalnego wynikającymi z ustawy o pomocy społecznej.
W 2012r PCPR w Opocznie kontynuuje również realizację projektu systemowego "Przełamać bariery. Uwolnić energię". Działania projektowe mają zasięg ogólny i są skierowane zarówno do uczestników jak i ich otoczenia. Głównymi beneficjentami są wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, młodzież w wieku 15-25, osoby niepełnosprawne, ofiary przemocy w rodzinie.
Są to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, dlatego zostaną objęci kompleksowym wsparciem psychologicznym, doradczym umożliwiającym m.in powrót na rynek pracy, zwiększenie kompetencji w zakresie pełnienia ról społecznych, wsparciem procesu usamodzielnienia, zdobycia i zaktualizowania kompetencji zawodowych i edukacyjnych, podniesienia sprawności fizycznej poprzez działania rehabilitacyjne.
Działąniami objęte zostaną również rodziny zastępcze, aby wzmocnić je w pełnieniu ról społecznych oraz w zakresie rozwiązywania problemów związanych z wychowaniem dzieci. Warsztaty - Szkoła dla rodziców mogą być okazją do doskonalenia umiejętności rodzicielskich.
Szereg działan o charakterze środowiskowym pomoże zintegrować lokalną społeczność.
Wszystkich chętnych do udzialu w projekcie zapraszamy do siedziby PCPR ul. Armii Krajowej 2