W dniu 08 października br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opocznie, z inicjatywy Starosty Opoczyńskiego Jana Wieruszewskiego i samorządowców, odbyło się spotkanie parlamentarzystów z okręgu wyborczego nr 10 do Sejmu oraz okręgu wyborczego nr 29 do Senatu z samorządowcami z terenu powiatu opoczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli : Robert Telus Poseł na Sejm RP, Marcin Witko Poseł na Sejm RP, Starosta Opoczyński Jan Wieruszewski, Wicestarosta Opoczyński Marcin Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu w Opocznie Marek Ksyta, Sekretarz Powiatu Grażyna Wielgus, Skarbnik Powiatu Anna Słoniewska, Jan Wieruszewski Burmistrz Opoczna, Janusz Ciesielski Wójt Gminy Mniszków, Iwona Pluta Zastępca Wójta Paradyż, Mieczysław Stępień Wójt Gminy Poświętne, Tadeusz Stanik Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Sławno, Renata Jakubczyk Inspektor w Referacie Oświaty Urzędu Gminy Sławno, oraz dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego w Opocznie. Niestety, z naszego zaproszenia nie skorzystali wszyscy zaproszeni parlamentarzyści. Na 11 zaproszonych parlamentarzystów, z zaproszenia skorzystało tylko 2 posłów.
Podczas spotkania omawiano tematy, które są bardzo istotne dla samorządów. Były to między innymi:
1. Problemy związane z realizacją przez jednostki samorządu terytorialnego zapisów ustawy o odpadach. Samorządowcy przedstawili parlamentarzystom swoje spostrzeżenia i obawy związane z realizacją tych przepisów. Nie do przyjęcia jest zapis, że każda gmina ma organizować przetarg na te usługi pomimo że niektóre gminy posiadają w swoich strukturach powołaną do tego jednostkę organizacyjną. Taki zapis w ustawie może doprowadzić do tego, że taka gminna jednostka organizacyjna może ulec likwidacji po przegranym przetargu. Ludzie stracą pracę, a wydatki jakie poniósł samorząd związane z unowocześnieniem takiej jednostki, koszty zakupionego sprzętu z środków UE trzeba będzie zwrócić. To jeszcze pogorszy i tak niekorzystną sytuację. Koszty jakie poniosą mieszkańcy w związku z realizacją zapisów ustawy o odpadach znacząco wzrosną. Powinna być prowadzona selektywna zbiórka odpadów. Wtedy koszty będą niższe, ale nie zawsze jest to możliwe. Przy zapisie ustawowym mówiącym o tym, że wskaźnik liczony będzie od ilości osób w rodzinie - ucierpią głównie wielodzietne rodziny. Samorządowcy przekonywali parlamentarzystów do podjęcia działań w celu zmiany tych niekorzystnych przepisów.
2. Problemy związane z realizacją przez jednostki samorządu terytorialnego zapisów w ustawie Karta Nauczyciela. Zdaniem samorządowców za oświatę odpowiada rząd i to rząd powinien zapewnić finansowanie oświaty oraz dopasować tak przepisy, by samorządy nie ponosiły ogromnych kosztów związanych z oświatą. Subwencja oświatowa jaką rząd przekazuje samorządom na ten cel nie pokrywa wydatków związanych z oświatą, z realizacją przepisów Karty Nauczyciela. Wiele samorządów ma w związku z tym problemy finansowe. Wypłacane dodatki JDU, czy płacenie za urlopy zdrowotne nauczycielom – to nie powinien być problem samorządów, ale problem i zadanie rządu.
3. Problemy związane ze stosowaniem art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 roku Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Problem odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Takie odszkodowania były wypłacane na wniosek właściciela złożony w okresie od 01 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2005 r.. Po upływie tego terminu roszczenia wygasają. Niestety, z powodu braku wiedzy na ten temat, właściciele nieruchomości nie otrzymali odszkodowań za wywłaszczony grunt. Samorządowcy wnioskują o zmianę ww. przepisu ustawy i wydłużenie terminu na składanie wniosków przez mieszkańców o odszkodowanie za wywłaszczony grunt do czasu uregulowania tych zagadnień. Obecnie, z przyczyn prawnych jest to niemożliwe, a bardzo krzywdzące dla naszych mieszkańców.
Samorządowcy z terenu powiatu opoczyńskiego spotkali się po raz kolejny ze swoimi parlamentarzystami. Spotkania, na których omawiane są problemy związane z funkcjonowaniem Jednostek Samorządu Terytorialnego, oraz problemy jakie dotykają naszych mieszkańców, jak wszyscy zgodnie stwierdzili, są bardzo potrzebne. Parlamentarzyści powinni częściej konsultować na takich spotkaniach roboczych wprowadzane zmiany do ustaw. Tworzone prawo powinno być dla ludzi i powinno być przyjazne ludziom, a nie jak to często bywa, nakładające na JST coraz to większe obciążenia i budzące ogromnie dużo problemów. A czasem jest ono wręcz absurdalne. Liczymy na pomoc naszych parlamentarzystów i dalszą współpracę.