19 października od wczesnych godzin rannych służby Starostwa Powiatowego w Opocznie uruchomiły służby wyznaczone do systemu stałego dyżuru w JST, wprowadzono stały dyżur służb na całym terenie Powiatu, we wszystkich jednostkach administracji publicznej, oraz uruchomiono w trzech gminach Powiatu( Opoczno, Drzewica i Poświętne) praktyczne działanie akcji natychmiastowego uzupełniania Sił Zbrojnych, czyli Akcję kurierską.
W związku z zaistniałą sytuacją i ogłoszeniem stanu gotowości obronnej państwa na czas kryzysu, Starosta Opoczyński zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w pełnym składzie, poszerzonym o przedstawicieli gminnych zespołów zarządzania kryzysowego. Działania PZZK polegało na wypracowaniu, w świetle panującej na terenie kraju, jak również Powiatu, decyzji do prowadzenia akcji zapewniającej bezpieczeństwo i porządek publiczny, oraz zabezpieczenie dóbr kultury. W trakcie trwania posiedzenia PZZK, do PCZK wpłynęła informacja o plądrowaniu Muzeum Regionalnego w Opocznie. Nieznani sprawcy, a możliwe, że bardzo dobrze zorganizowana grupa przestępcza kradnie cenne zabytki i dokonuje wielu zniszczeń. Natychmiast została podjęta akcja ratowania Muzeum i znajdujących się tam eksponatów. Policja wraz z Formacją Obrony Cywilnej obezwładniają rabusiów. Zbiory zostają zabezpieczone przez pracowników muzeum i pod eskortą przewiezione w bezpieczne miejsce. Wydarzenie to wywołało ogromne poruszenie wśród mieszkańców Opoczna. Historia niczym z filmu grozy. Na szczęście były to tylko ćwiczenia przeprowadzone zgodnie z przyjętym Planem Szkolenia Obronnego Powiatu Opoczyńskiego na 2012 rok.
Tematem ćwiczeń było „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin, planów obrony cywilnej i planów ochrony zabytków w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i w czasie wojny”. Założeniem ćwiczeń była stale pogarszająca się sytuacja w państwie, Prezydent wprowadził na terenie całego kraju stan gotowości obronnej czas kryzysu. W przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej Państwa, zgodnie z przepisami, realizuje się zadania przewidziane w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. W stanie wyższej gotowości obronnej Państwa są realizowane zadania zapewniające przygotowanie do przeciwdziałania zewnętrznym zagrożeniom bezpieczeństwa Państwa, oraz skutków ich usuwania. Celem szkolenia były: przepływ informacji związanych z realizacją zadań operacyjnych, umiejętność współpracy i wypracowywania decyzji przez gminne zespoły zarządzania kryzysowego i Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, działanie służb wyznaczonych do systemu stałych dyżurów w JST, realizacja zadań wynikających z przeprowadzenia Akcji kurierskiej na terenie powiatu opoczyńskiegooraz realizacja wybranych elementów Planu ochrony zabytków. Końcowym etapem było podsumowanie działań, ocena czy osiągnięto zamierzone w szkoleniu cele. Podsumowując działania jakie zostały podjęte, szefowie OC z gmin powiatu opoczyńskiego, oraz Szef Obrony Cywilnej na terenie Powiatu – Starosta Opoczyński Jan Wieruszewski, zgodnie stwierdzili, że wszystkie decyzje i działania były podjęte prawidłowo, były potrzebne i podejmowane w sposób jak najbardziej profesjonalny, w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Przeprowadzona akcja uruchamiania systemu stałych dyżurów we wszystkich JST na terenie powiatu opoczyńskiego przebiegła prawidłowo i z pełnym zaangażowaniem osób wchodzących w skład tych obsad. Podobnie prawidłowo przebiegła akcja natychmiastowego uzupełnienia Sił Zbrojnych – Akcja Kurierska, nadzorowana przez WKU z Tomaszowa Maz. Przebieg akcji oceniono pozytywnie.