Postać Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” jest wciąż żywa w umysłach współczesnych Polaków a w sposób szczególny w pamięci mieszkańców regionu opoczyńskiego. To tu, na naszej ziemi walczył i zginął legendarny major. Opoczyńska wieś karmiła i dawała schronienie oddziałowi Hubala i wielu polskim partyzantom czasu II Wojny Światowej. W oddziale Hubala służyło wielu mieszkańców naszego powiatu. Po rozwiązaniu oddziału większość z nich znalazła się w szeregach Armii Krajowej i w 25 pułku piechoty AK Ziemi Piotrkowsko - Opoczyńskiej. W odwecie za udzielaną pomoc Hubalowi Niemcy mordowali mieszkańców wsi i palili ich gospodarstwa.
Jak co roku, w rocznicę śmierci Hubala, przy Szańcu , w miejscu w którym zginął Hubal, Powiat Opoczyński zorganizował uroczyste obchody Dnia Pamięci o majorze Henryku Dobrzańskim Hubalu. Uroczystości tegoroczne rozpoczęły się od odprawienia Mszy Św. w Bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie.
Wśród zebranych na uroczystościach obecni byli: Starosta Opoczyński Marek Ksyta, Wicestarosta Opoczyński Józef Róg, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kopania, Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda, Przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej ppłk Ryszard Najczuk, Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim płk Adam Grela, Kustosz Tradycji i Chwały Oręża Polskiego-ppłk. Marian Zach, gen. Stanisław Burza-Karliński – żołnierz Armii Krajowej.
Po okolicznościowych przemówieniach starosta i przewodniczący Rady Powiatu przekazali szable Ułanom z Lublina i Stowarzyszeniu Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Wręczyli także pułkownikowi Adamowi Greli obraz Matki Boskiej Hetmanki. Następnie odczytany został Apel Pamięci a Kompania Honorowa z 25 Bdow 25 BKPow z Tomaszowa Mazowieckiego oddała salwę Honorową. Na zakończenie uroczystości, delegacje złożyły wieńce i wiązanki przy obelisku upamiętniającym postać Majora Hubala. Sponsorami tegorocznych uroczystości była Cramika Paradyż i Firma Grudzeń Las Sp. z o.o.