1 sierpnia 2013 roku w czwartek w Kolegiacie Św. Bartłomieja w Opocznie o godzinie 18.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego na którą zapraszają Parafia Św. Bartłomieja w Opocznie i Powiat Opoczyński.
W tym dniu corocznie obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Po zakończeniu mszy delegacje zapalą znicze przy tablicy Armii Krajowej wmurowanej we fronton kolegiaty.
O godzinie 17.00, 1 sierpnia 2013 roku wyemitowany zostanie modulowany dźwięk syreny przy pomocy akustycznego systemu alarmowania.
Powstanie warszawskie to walka zbrojna przeciw okupantowi niemieckiemu podjęta w Warszawie przez oddziały Armii Krajowej w ramach planu Burza. 21 VII 1944 w obliczu zbliżania się do Warszawy armii radzieckiej dowódca AK generał T. Komorowski (Bór) podjął decyzję o powstaniu zaakceptowaną w kilka dni później przez delegata Rządu RP na Kraj J.S. Jankowskiego (Sobola). Datę rozpoczęcia walk ustalono na 1 VIII 1944 na godzinę 17.00. W pierwszych walkach powstania wzięło udział ok. 23 tys. żołnierzy. AK dysponowała w Warszawie ok. 50 tys. ludzi, z czego jedynie ok. 10% było uzbrojonych, niemal wyłącznie w broń krótką. Do żołnierzy AK dołączyły jednostki Narodowych Sił Zbrojnych (800 żołnierzy) i AL (500 żołnierzy), czynny udział w powstaniu wzięła także ludność cywilna miasta.
Po dwóch miesiącach, wobec wyczerpania możliwości kontynuacji walki, braku żywności i nadziei na pomoc, dowódca AK gen. „Bór” decyduje się na kapitulację. Pod koniec września rozpoczynają się pertraktacje o poddanie miasta. 2 października w Ożarowie podpisany zostaje układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Na jego mocy Powstańcy mają złożyć broń i wyjść z miasta zwartymi formacjami. Jeńcy mają być przekazani niemieckim władzom wojskowym. Z chwilą złożenia broni Powstańcom przysługują prawa kombatanckie. Warszawę musiała opuścić również ludność cywilna.