Na starym cmentarzu parafialnym przy ulicy Moniuszki, znajduje się drewniany, stary kościół. Najprawdopodobniej w tym właśnie miejscu usytuowano pierwszą opoczyńską parafię, a wokół niej w rozwidleniu dzisiejszych ulic Staromiejskiej i Moniuszki ulokowana była pierwsza osada zwana Opoczą. Do czasu przeniesienia probostwa do kościoła św. Bartłomieja zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego w nowym, murowanym Opocznie, kościół ten pełnił funkcję opoczyńskiego probostwa. Kościół ten posiada prostokątną nawę, prezbiterium i kruchtę. Przez ostatnie lata pełnił on funkcję kaplicy pogrzebowej.
Niestety - czas zrobił swoje. Blacha cynkowa którą pokryty jest dwuspadowy dach jest w wielu miejscach popękana i dziurawa. Remontu wymaga również wieża kościelna i należy wymienić wiele elementów drewnianych . Dopiero po wykonaniu tych robót możliwe będą dalsze prace renowacyjne wewnątrz obiektu.
Obecnie trwają ostatnie prace związane z kompletną renowacją części zewnętrznej i wnętrza kościoła.
Rada Powiatu w Opocznie na Sesji w dniu 21 sierpnia 2013 r. podjęła Uchwałę w sprawie udzielenia Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Bartłomieja w Opocznie dotacji na konserwację ołtarza bocznego p.w. św. Bartłomieja z kościoła cmentarnego p. w. św. Marii Magdaleny w Opocznie wraz z obrazem św. Bartłomieja.
Na jej podstawie, 22 sierpnia podpisana została przez Starostę Marka Ksytę i Członka Zarządu Andrzeja Kacprzaka reprezentujących Zarząd Powiatu w Opocznie oraz Ks. Jana Serszyńskiego Proboszcza Parafii p.w. św. Bartłomieja w Opocznie umowa o udzieleniu dotacji celowej na wskazane prace konserwatorskie.
Nabór wniosków o udzielenie w 2013 r. dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków województwa łódzkiego Zarząd Powiatu w Opocznie ogłosił 21 maja 2013 r.
W odpowiedzi wpłynął jeden wniosek z Parafii Rzymskokatolickiej p. w. św. Bartłomieja w Opocznie. Wnioskodawca wskazywał na konieczność pełnej konserwacji ołtarza bocznego wraz z obrazem św. Bartłomieja w kościele cmentarnym p.w. św. Marii Magdaleny w Opocznie. Prace te kończyły wcześniej rozpoczętą rewaloryzację zabytkowego kościoła, przywracając obiektowi właściwy stan techniczny i estetyczny. Ołtarz i obraz, o których mowa we wniosku wpisane zostały do rejestru zabytków pod nr B / 182/1-4 w dn. 11 kwietnia 2012 r., jako wyposażenie Kościoła cmentarnego p. w. Marii Magdaleny również wpisanego do rejestru zabytków województwa łódzkiego.
Zarząd Powiatu w Opocznie pozytywnie rozpatrzył przedstawiony wniosek i zarekomendował Radzie Powiatu przyznanie dotacji na prace konserwatorskie wskazane we wniosku.
Na realizację tego zadania Rada Powiatu przyznała środki z budżetu Powiatu Opoczyńskiego w wysokości 49 991, 35 zł.