Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie przesyła w załączeniu Komunikat Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Łodzi w sprawie, tegorocznej jesiennej akcji sczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa łódzkiego z prośbą o przekazanie podległym jednostkom w celu wykorzystania służbowego.
Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerami telefonów (42) 635 14 00, (42) 635 14 09, lub w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Opocznie pod numerami telefonów (44) 755 23 14, (44) 755 26 69.
KOMUNIKAT
Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
w sprawie jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących
przeciwko wściekliźnie
na terenie województwa łódzkiego.
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii działając na podstawie § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. nr 142, poz. 1509) informuje, że na terenie województwa łódzkiego w okresie pomiędzy 9 i 13 października 2013 r. zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienia obejmą cały teren województwa łódzkiego z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych. Szczepienie będzie wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki zatopionej we wnętrzu przynęty – mieszance pokarmowej kształcie kostek, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 4 cm x 4 cm x 1,5 cm, o zapachu rybnym, w ilości 20 dawek na 1 km2. Zwracam się do Państwa z prośbą o pozostawienie szczepionki w miejscu wyłożenia, jak również informuję, że szczepionka nie może być konsumowana przez ludzi.
Wścieklizna jest śmiertelna chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore na wściekliznę zwierzęta dzikie oraz domowe.
Przypominam o obowiązku corocznego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie.
W okresie trzech tygodni od daty wyłożenie szczepionki należy zachować spokój i ograniczyć, w miarę możliwości, przebywanie w kompleksach leśnych województwa łódzkiego osób oraz zwierząt towarzyszących człowiekowi. Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawi można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerami telefonów: (42) 635-14-00, (42) 635-14-01 lub (42) 635-14-09 lub w każdym powiatowym inspektoracie weterynarii na terenie woj. łódzkiego.
Przedmiotowa informacja winna być przekazana dzieciom przez rodziców bądź opiekunów.
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Roman Owecki