W Zespole Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym odbyła się konferencja historyczno – wojskowa . Data tego wydarzenia wtapia się w obchody dwóch ważnych rocznic, a mianowicie 14 lutego, 73 lata temu, utworzona została Armia Krajowa, a 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W roli prelegentów wystąpił nauczyciel ZST w Mroczkowie - płk rez. dr Jerzy Tomczyk, autor wielu publikacji historycznych i wojskowych, były pracownik Ministerstwa Obrony Narodowej i wykładowca Akademii Obrony Narodowej, aktualnie zajmuje się historią i tradycjami w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju w Warszawie, Dowódca Batalionu Logistycznego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim ppłk Marcin Budzyński oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski.
Pierwsza część konferencji, historyczna, dotyczyła operacji „Burza” na Kielecczyźnie. W wykładzie dr Jerzego Tomczyka, który przybliżył uczestnikom okoliczności i przebieg walk Armii Krajowej w okręgu Radom - Kielce nie mogło zabraknąć wątku, bliskiego opocznianom, czyli działań mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal oraz działań AK na ziemi opoczyńskiej. Poruszane zagadnienia wywołały dyskusję dotyczącą zasadności decyzji o zaniechaniu pomocy zbrojnej omawianego okręgu AK dla walczącej w powstaniu Warszawy. Dla satysfakcji prowadzącego oraz biorących udział w dyskusji osiągnięto wspólne zdanie.
Druga część, wojskowa, poświęcona była misjom pokojowym i stabilizacyjnym Wojska Polskiego poza granicami kraju. Płk rez. dr Jerzy Tomczyk przybliżył rolę i funkcje powstałego niedawno w Warszawie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju oraz przedstawił prezentację poświęcona wszystkim misjom zagranicznym. Krótkie wystąpienie było doskonałym wstępem do wykładu ppłk Marcina Budzyńskiego Dowódcy 25 Batalionu Logistycznego w Tomaszowie Mazowieckim, na temat I Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku i 12 PKW w Afganistanie. W obszernych relacjach podpartych prezentacją multimedialną ppłk Marcin Budzyński podzielił się własnymi spostrzeżeniami i poglądami dotyczącymi tych wydarzeń z perspektywy uczestnika. Uświadomił słuchaczom, że misje pokojowe i stabilizacyjne polegają głównie na niesieniu pomocy miejscowej ludności w zakresie medycyny, edukacji oraz służą powrotowi do normalnego życia w pokoju. Podobnie jak w części pierwszej padło wiele pytań, na które Pan ppłk Budzyński chętnie udzielił odpowiedzi.
Na zakończenie uczestnicy mogli zwiedzić wystawę Muzeum Regionalnego w Opocznie pt. „ W 70. Rocznicę działań partyzanckich na ziemi opoczyńskiej”. Zwiedzanie zostało poprzedzone komentarzem dyrektora muzeum Tomasza Łuczkowskiego.
Tego typu konferencja wiążąca historię i wojskowość była zorganizowana w Zespole Szkół Technicznych w Mroczkowie po raz pierwszy i jak podsumował dyrektor doskonale wpisała się w charakter aktualnej działalności szkoły, która stara się wychowywać młodzież kształtując jej tożsamość poprzez wiedzę historyczną i współpracę z Wojskiem Polskim. Zapewnił, iż takie działania będą kontynuowane i staną się wydarzeniem cyklicznym.
Oprócz miłośników historii i wojskowości w konferencji udział wzięli zaproszeni goście: przedstawiciele władz powiatowych: wicestarosta Marcin Baranowski i przewodnicząca Rady Maria Barbara Chomicz, Dyrektor Biura Poselskiego Tomasz Kopera, prezes Opoczno Sport Team Mariusz Sarwiński, Szef Kontroli Lotów 25. BKP w Tomaszowie Mazowieckim ppłk Włodzimierz Firmowski, Dowódca JS w Paradyżu Marek Polinceusz, opiekun „Specjalizacji Wojskowej” płk rez. Paweł Wiktorowicz.