7 lipca 2015 r. w Starostwie Powiatowym w Opocznie odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu realizacji gminnych programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt. Organizatorem spotkania był Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie Włodzimierz Skorupski oraz starosta opoczyński Józef Róg. W konferencji udział wzięli m.in. wicestarosta Marcin Baranowski, przewodnicząca Rady Maria Barbara Chomicz, poseł na Sejm RP Robert Telus, Roman Owecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Łodzi, Amanda Chudek Prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, przedstawiciele Stowarzyszenia „Pomagajmy Zwierzętom” z Opoczna oraz zaproszeni goście.
W trakcie konferencji odniesiono się do wyników kontroli NIK o stanie ochrony zwierząt w Polsce, która wykazała liczne nieprawidłowości w sferze opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Bezdomność zwierząt bierze się z tzw. domności. Chodzi o niekontrolowane przez właścicieli rozmnażanie się zwierząt. Ściśle wiąże się to z nieuregulowanym systemem sterylizacji i kastracji zwierząt (zwłaszcza na terenach wiejskich). Nadmierna rozrodczość i ucieczki zwierząt, które nie są czipowane są główną przyczyną problemu poruszanego w trakcie konferencji.
Prelegenci podczas swoich wystąpień zwracali uwagę głównie na możliwości ograniczenia procederu bezdomności zwierząt. Osiągniecie głównego celu, jakim jest zmniejszenie ich ilości jest możliwe przy zastosowaniu wielu środków o których rozmawiali uczestnicy spotkania. Chodzi między innymi o czipowanie zwierząt czyli elektroniczne znakowanie, dzięki któremu można szybko ustalić właściciela zagubionego np. psa, wprowadzenie obowiązkowej sterylizacji, która zapobiegłaby zwiększaniu się populacji bezdomnych zwierząt a przede wszystkim uświadamianie społeczności, jak ważną kwestią jest problem bezdomności zwierząt, do którego należy podejść humanitarnie.
Istotnym problemem poruszonym w trakcie konferencji były schroniska dla bezdomnych zwierząt, to jak są zarządzane, jakie panują w nich warunki oraz przeprowadzane są kontrole. Najlepiej zarządzanymi schroniskami są z reguły placówki na terenach gmin i powiatów, gdzie jest łatwiejszy przepływ informacji między mieszkańcami oraz ze względu na dotarcie do większej liczby wolontariuszy chętnych do pomocy w opiece nad zwierzętami i propagowaniu idei adopcji wśród społeczności lokalnej. Podczas spotkania podkreślone zostało, że powiat opoczyński w kwestii bezdomności zwierząt jest jednym z lepiej funkcjonującym w regionie łódzkim powiatem.
Należy podkreślić, jak ważną rolę w powiecie opoczyńskim pełni stowarzyszenie zajmujące się opieką nad zwierzętami, które podejmuje się interwencji, pomaga znaleźć nowe domy dla zwierząt, inicjuje zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt. Stowarzyszenie współpracuje między innymi z Urzędem Miejskim, Inspektoratem Weterynarii, czy policją.
Wszyscy uczestnicy konferencji zwracali uwagę głównie na brak systemowych rozwiązań, które ujednoliciłyby opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, uregulowałyby kwestie zarządzania schroniskami, zwłaszcza prywatnymi oraz wprowadziłyby czipowanie zwierząt i obowiązkową sterylizację i kastrację w celu zapobiegania zwiększania populacji bezdomnych zwierząt.