W dniu 23 listopada 2016 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opocznie, odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu, zwołanym i prowadzonym przez starostę opoczyńskiego Józefa Roga uczestniczyli członkowie Komisji oraz członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – kierownicy służb, inspekcji, straży i jednostek organizacyjnych Powiatu. Na posiedzenie zostali zaproszeni burmistrzowie i wójtowie gmin tworzących powiat opoczyński.
Podczas posiedzenia zapoznano się z różnymi rozwiązaniami, funkcjonalnością i kosztami wdrożenia na terenie Powiatu profesjonalnego systemu łączności radiowej. Podczas posiedzenie PZZK w m-cu czerwcu br. po przejściu nawałnicy przez teren Powiatu zgłoszono wniosek, by taki system na terenie Powiatu zbudować. Temat ten, przedstawiony przez Pana Marcina Jarosa Prezesa Zarządu RCS Radius Sp. Zoo został szczegółowo omówiony.
Mając na uwadze zbliżający się okres zimowy, uczestnicy spotkania omówili przygotowania samorządów, organizacji pozarządowych i innych służb, instytucji do udzielania pomocy potrzebującym (bezdomnym, samotnym) w warunkach znacznych spadków temperatur. Poinformowano o uruchomieniu przez Wojewodę bezpłatnej infolinii (tel. 978), pod którą można uzyskać informację nt. adresów miejsc w których bezdomni będą mogli otrzymać stosowną pomoc.
Pani Maria Barbara Chomicz, jako Z- ca Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Opocznie, poprosiła zebranych, by w miarę możliwości, włączyli się w akcję przygotowywania zestawów – kompletów ubrań przeznaczonych dla bezdomnych. Zestaw ubrań, od bielizny po okrycie wierzchnie, czy buty, z podaniem dla jakiej konkretnej osoby (kobieta, mężczyzna, wzrost) jest on przeznaczony. Takie paczki OPS-y wydawałyby bezdomnym. Ponadto, w sytuacji niskich temperatur, pracownik OPS-u ds. bezdomności wraz ze strażą miejską dokonują objazdów miejsc w których przebywają bezdomni.
W kolejnym punkcie omówiono zagrożenia w ruchu drogowym na terenie Powiatu, w tym wypadki, kolizje drogowe. Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Powiatu w okresie styczeń – wrzesień 2016 r., pod względem wypadków drogowym, znacznie się pogorszył. W analizowanym okresie na terenie naszego Powiatu zanotowano 61 wypadków drogowych, tj. o 16 wypadków więcej w stosunku do roku ubiegłego. W analizowanym okresie trzech kwartałów 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych w 5 wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Natomiast, w okresie tym odnotowano 81 osób rannych w wypadkach drogowych. Pomimo tego, że liczba ta w stosunku do roku ubiegłego wzrosła o 17%, to na przestrzeni kliku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Analizując te dane, jest apel Policji, by każdy z uczestników ruchu, w tym również osoby piesze, same zadbały o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych przestrzegając przepisów, nie przekraczając dozwolonej prędkości, nie rozmawiając przez telefon podczas jazdy, czy też będąc ostrożnym i w kamizelce ochronnej idąc poboczem drogi. Policja będzie prowadziła w tym zakresie wzmożone działania prewencyjne, by dotrzeć z nimi do świadomości ludzi.
Podczas posiedzenia omówiono również przygotowanie Zarządu Dróg Powiatowych do zimowego utrzymania dróg w sezonie zimowym.
Powiatowy lekarz Weterynarii, korzystając z obecności burmistrzów, wójtów, przedstawiła sytuacje wystąpienia wysoce zaraźliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 dzikich ptaków na terytorium Polski oraz wyjątkowo groźną, nieuleczalną i wysoce zakaźną wirusową chorobę świń domowych oraz dzików. Omówiono zadania gmin w zakresie zwalczania ASF.