Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie informuje o pilotażowym programie „Aktywny Samorząd” ważnym krokiem w kierunku wydajniejszego modelu polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych. Program ten zostanie uruchomiony po podpisaniu umowy pomiędzy Powiatem Opoczyńskim a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Po tej dacie będzie można odbierać wnioski w siedzibie PCPR oraz pobierać ze strony internetowej PCPR jako jednostki wskazanej do realizacji zadania w imieniu powiatu opoczyńskiego. Po podpisaniu w/w umowy na stronach internetowych PCPR i Powiatu Opoczyńskiego zostaną zamieszczone szczegółowe informacje dotyczące realizacji wniosków.
Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów pomocy w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Program obejmuje następujące obszary wsparcia:
1. Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (Obszar A)
Mogą ubiegać się osoby będące w wieku aktywności zawodowej lub dziecko posiadające :
- znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia- orzeczenie o niepełnosprawności,
- osoby z dysfunkcją narządu ruchu;
2. Pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem
(Obszar B1)
Mogą ubiegać się osoby w wieku aktywności zawodowej lub dziecko posiadające:
-znaczny stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności,
-osoby z dysfunkcją obu kończyn górnych lub dysfunkcją narządy wzroku;
3. Pomoc w zakupie urządzeń lektorskich (Obszar B2)
Mogą ubiegać się osoby będące w wieku aktywności zawodowej lub dziecko posiadające:
-znaczny stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności,
-osoby z dysfunkcja narządu wzroku;
4. Pomoc w zakupie urządzeń brajlowskich (Obszar B3)
Mogą ubiegać się osoby będące w wieku aktywności zawodowej lub dziecko posiadające:
-znaczny stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności,
-osoby z dysfunkcja narządu wzroku;
5.Dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania (Obszar B4)
Mogą ubiegać się osoby będące w wieku aktywności zawodowej i posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności.
Dotyczy osób będących beneficjentem pomocy w ramach obszaru B1, B2 lub B3.
6. Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (Obszar C) Mogą ubiegać się osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności a w przypadku osób do 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności,
-osoby nie mogące poruszać się samodzielnie za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym;
7. Pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (Obszar D)
Mogą ubiegać się osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności , a w przypadku osób poniżej 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności oraz będących użytkownikiem wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
8. Pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B (Obszar E)
Mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, w wieku aktywności zawodowej, posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności wydany z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz posiadające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami;
9. Pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu) (Obszar F)
Mogą ubiegać się osoby będące w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, będące aktywne zawodowo mające pod swoją opieką dziecko.