W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, w niedzielne popołudnie 26 sierpnia 2012 roku, już po raz czwarty odbył się IV Festiwal Folkloru „Na Styku Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski”. Festiwal miał charakter przeglądu i wzięły w nim udział zaproszone zespoły z województwa łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Gościem specjalnym festiwalu był zespół Pieśni i Tańca „Siajwo” ( blask) wraz z Kapelą "Waj - Lio" z zaprzyjaźnionego z Powiatem Opoczyńskim Rejonu Chocimskiego na Ukrainie. Zespół ten zaprezentował tańce - "Bukowiński", „Syrba „ i „ Bezarabski szybki”. Występ ten został owacyjnie przyjęty przez zgromadzoną publiczność.
Powiat Opoczyński reprezentowany był przez Zespół „Kamienianka” z Kamienia, Kapelę Ludową „Opocznianka", którzy brawurowo wykonali pieśni opoczyńskie a także tańce – oberki i polki . Zespół TAKIE TRIO zaprezentował utwory inspirowane folklorem polskim i europejskim m.in.: Mazurka D-Dur Chopina, Czardasza Monti’ego, oberek Stylizowany, Polkę „ Egzotyczną”, oberek autentyczny oraz polkę ukraińską. Natomiast Kapela Romana Wojciechowskiego i Bogdana Lipskiego, którzy zaprezentowali oberki i zawijoki. Podczas zespołu „ Z nad Drzewiczki ‘’ z Odrzywołu mogliśmy usłyszeć takie utwory jak’’ W kumorze”, „ Zaszło słonko” oraz „W moim ogródeczku”.
Region świętokrzyski reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „ Leśnianie” , który wytańczył i wyśpiewał pieśni i tańce tego regionu. Starodawny repertuar pieśniowy zaprezentował zespół Ludowy „Smardzewianie”, który wykonał „Poloneza”, „ W Smardzewicach na środku wsi” , „W południe na pole”, „Tam pod borem” i „Czarny kapelusz”. Podczas występu Zespołu Ludowego Bałdrzychowianie mogliśmy podziwiać tańce z Kujaw w tym, kujawiak i polkę oraz tańce sieradzkie polkę i owijok.
Jury podsumowując przegląd bardzo serdecznie podziękowało za wielkie zaangażowanie, oddanie, wierność tradycji i ukochanie twórczości ludowej. Sztuka ludowa oraz podtrzymywanie tradycji, odzwierciedla bogactwo kultury narodu polskiego oraz ogromne talenty ludzi, którzy niejednokrotnie zajmując się amatorsko twórczością, stają się jednocześnie ambasadorami folkloru na cały świat. Cieszy zatem fakt, że w festiwalu wzięło udział tak wielu wspaniałych wykonawców.
Organizatorem festiwalu „Na Styku Ziemi Łódzkiej Mazowsza i Małopolski’ było Stowarzyszeniu Kultura Ludowa Regionu Opoczyńskiego. To przedsięwzięcie finansowo wsparły - Urząd Marszałkowski w Łodzi, Powiat Opoczyński, Ceramika Paradyż a pomógł w jego organizacji Miejski Dom Kultury w Opocznie poprzez udostępnienie sali widowiskowej.