Poświętne – jest to wieś gminna położona na Równinie Radomskiej. Już w XIV wieku występuje w kronikach jako mała osada rolnicza. Nazwa Poświętne pojawiła się po raz pierwszy w 1671 roku w związku z budową sanktuaryjnego kościoła na wschód od wsi Studzianna. Poświętne może się poszczycić wieloma cennymi zabytkami architektury.
We wnętrzu znajdują się zabytkowe obrazy. W ołtarzu głównym znajduje się Cudowny Obraz Świętej Rodziny z początków XVI wieku. Pochodzi on z pracowni Jakuba Callet z Nancy, przybrany on jest w perłowe suknie i złote korony papieskie. Odsłaniany jest podczas nabożeństwa. Pierwsze osady gminy Poświętne też powstały w XIV wieku. Najstarsza z nich to Brudzewice. We wsi znajduje się zabytkowa kapliczka murowana z XIX wieku oraz zabytkowe drewniane i murowane domy z XIX i XX wieku. Następna to Studzianna jest to wieś, która znana już była w 1411 roku jako osada leśna. We wsi znajduje się kościół parafialny Św. Józefa z okresu baroku z 1696 roku.
Pierwszym kościołem sanktuaryjnym był kościół Św. Anny, który stoi na “Dziewiczej Górze”. Obok kościoła znajduje się podworska studnia z XVIII wieku słynąca z uzdrawiającej wody. Obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Studziańskiej jest miejscem corocznych pielgrzymek.