Pomnik ku czci rozstrzelanych mieszkańców Opoczna przynależnych do tradycji mojżeszowej
23-02-2012
Pierwszy skromny pomnik zbudowano w 1962 r. z okazji kolejnej rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej. Powstał on z inicjatywy „Komitetu Powiatowego PZPR w Opocznie. Była płyta pionowa umocowana w specjalnie ukształtowanym fundamencie. Napis o zakłamanej treści: „W tym miejscu w latach 1939-1943 rozstrzeliwano Żydów”.
W 2003r. do TV opoczyńskiej zgłosił się śp. Andrzej Marlecki, który prowadził usługi kamieniarskie i dom przedpogrzebowy w Opocznie przy ul. Szewskiej nr 10. Oświadczył, że na własny koszt przy pomocy urzędu Miejskiego w Opocznie wykona bryłę pomnikową z granitu. Wywiązał się z przyrzeczenia. Pomnik obecny odzwierciedla prawdę historyczną. Telewizja opoczyńska nakręciła specjalny film na ten temat. M.in. jako aktor wystąpił por. lot. Włodzimierz „Koper” Koperkiewicz. Za datę ustawienia pomnika uważa się dzień 21.06.2003.
Za zbudowanie pomnika podziękował Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Warszawa ul. Twarda 6. Pomnik znajduje się na terenie Łódzkiej Gminy Wyznaniowej.