1. Nazwa obiektu (krzyż, figura, kaplica, kapliczka z podaniem rodzaju: słupowa, nadrzewna) Krzyż
2. Nazwa lokalna obiektu (męka, figura, itp.) Figura Ossuchowskich
3. Położenie obiektu: miejscowość Opoczno ul. 1-go Maja 20 parafia Opoczno poczta, kod 26-300 Opoczno gmina Opoczno
4. Otoczenie obiektu (skraj wsi, w ogródku kwiatowym, przed domem, na zakręcie, w lesie, nad wodą, na cmentarzu, na wzgórzu, ogrodzenie, krzewy drzewa, kwiaty) Krzyż stoi na posesji przy ul. 1-go Maja 20, w ogrodzie. Latem wokół rosną kwiaty i krzewy. Zwrócony jest w stronę ulicy, oddzielony od niej parkanem z siatki.
5. Rok zbudowania 1853 r.
6. Fundator (lub fundatorzy, powód wystawienia) Alex i Sabina Ossuchowscy
7. Wykonawca nieznany
8. Opis bryły zewnętrznej obiektu (wygląd, kształt, ozdoby, elementy charakterystyczne, elementy figuralne, podstawa, zwieńczenie, napisy, itp.)Do żeliwnego krzyża o rysach bizantyjskich przytwierdzona jest duża figura Jezusa Ukrzyżowanego. Sam krzyż osadzony został w kamiennej bryle, której nadano opływowe kształty. Na dwóch ścianach tej podstawy, widocznych od strony ulicy, znajdują się napisy, pierwszy: „BOŻE BŁOGOSŁAW NAM”, drugi: „WYFUNDOWANY PRZEZ ALEXA I SABINĘ OSSUCHOWSKICH W 1853 R. NA ŚCIANIE OD STRONY OGRODU WYKUTY JEST STYLIZOWANY KRZYŻ RZYMSKI.
9. Materiał użyty do wyrobu (kamień-rodzaj, drewno, metal, inne) Biały piaskowiec, żeliwo szare
10. Wymiary zasadnicze wysokość całkowita: ok. 3 m, wysokość krzyża: 1,35 m
11. Historia i legendy związane z obiektem Alex Osuchowski był kancelistą w Opocznie. Na skutek wydarzeń losowych utracił majątek rodzinny w Osuchowie, gm. Przybyszew, pow. Białobrzegi Radomskie. Po przybyciu do Opoczna osiadł w dworze „na Kuligowie”. W XIX w. Kuligów był miejscem, gdzie stały dworki miejskie zamieszkałe przez bogatych mieszczan: Gradowskich, Otffinowskich, Wojciechowskich, Verlli. W 1853 r. Alex i Sabina Ossuchowscy postawili na swojej posesji obok dworu „figurę”. Intencją fundatorów była prośba o zdrowe potomstwo. Do tej pory rodziły się dzieci słabe i żyły krótko. Czas upływał, a posesja wraz z krzyżem zmieniała właścicieli. Kolejnymi właścicielami domu i tej części posesji, na której znajduje się krzyż byli Rybczyńscy i Malejowie. Wszyscy dbali o obiekt, jednak otoczenie uległo pewnym zmianom. Kiedyś był inny płot odgradzający „figurę” od ulicy. Posiadał on furtkę, dzięki której w maju i czerwcu wokół krzyża gromadziła się miejscowa ludność i śpiewała pobożne pieśni do Matki Bożej i Pana Jezusa. Po II wojnie światowej do obiektu podciągnięte zostało od lamp ulicznych oświetlenie. W latach 60-tych XX stulecia miejscowe władze zlikwidowały oświetlenie obiektu. Od 1980 r. właścicielami posesji są Państwo Jan i Henryka Kujawscy. Mają oni troje dorosłych dzieci, one kiedyś przejmą ojcowiznę wraz z „figurą Osuchowskich”, o którą dbają i są z niej dumni.
12. Uwagi Krzyż i jego podstawa są w dobrym stanie, napisy wyraźne. Otoczenie zadbane.
Informacji udzielał:
Muzeum Regionalne w Opocznie, Pl. Zamkowy 1 karta muzealna z 1985 r.
Informacje o obiekcie zebrał:
Włodzimierz Koperkiewicz
Fotografował:
Elżbieta Kossowska -Majkut 2009 r.
Koordynowanie działań i opracowanie karty:Elżbieta Kossowska-Majkut, podinspektor Wydziału Oświaty, Promocji i Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Opocznie, 2009 r.