LEGITYMACJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ A KORZYSTANIE Z ULG I UPRAWNIEŃ – WAŻNE INFORMACJE
W dniu 6 października br. podpisana została umowa pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. z siedzibą w Warszawie, obejmująca produkcję blankietów legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności oraz ich personalizację i dystrybucję.
Wydawanie legitymacji według nowych wzorów, w tym dla osób, które uzyskały orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność po 1 września 2017 r, rozpocznie się w możliwie najszybszym terminie, po przeprowadzeniu wszystkich czynności niezbędnych do zapewnienia prawidłowej realizacji tego zadania.
Do czasu uzyskania nowej legitymacji:
- osoba posiadająca ważną legitymację wydaną na dotychczas obowiązujących wzorach ma pełne prawo posługiwać się tą legitymacją wszędzie tam, gdzie legitymacja jest dokumentem uprawniającym do ulg i świadczeń – prawo posługiwania się dotychczasową legitymacją wynika z faktu, że wszystkie legitymacje wystawione do dnia 31 sierpnia br. zachowują ważność na czas w nich określony.
Nie ma zatem obowiązku wymiany ważnych legitymacji wydanych na dotychczasowych wzorach na legitymację wg. wzoru obowiązującego od 1 września tego roku:
- osoba, która nie posiada legitymacji w celu korzystania z określonych ulg i uprawnień powinna posługiwać się ważnym orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. To bowiem orzeczenie dokumentuje status osoby jako niepełnosprawnej, natomiast legitymacja jest dokumentem potwierdzającym wydanie przedmiotowego orzeczenia
W szczególności dotyczy to korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP. PKS). W świetle wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 18 października br. w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie jest konieczne posiadanie również legitymacji (…).
Z dniem 1 września 2017 roku, wchodzą w życie nowe przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2017r, zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ( Dz. U. z 2017 r. poz.1541 ).
Właściwość miejscową powiatowego zespołu ustala się wg. reguł ogólnych tj. wg miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Natomiast jeżeli osoba niepełnosprawna nie posiada ważnej legitymacji, to do czasu przekazania jej legitymacji według nowego wzoru, może posługiwać się posiadanym orzeczeniem.
Jednocześnie informujemy, iż wszystkie legitymacje wystawione od dnia 1 sierpnia 2017 r, wydawane są tylko i wyłącznie na podstawie ostatniego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności, o wskazaniach do ulg i uprawnień, na okres ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż na okres:
a) 5 lat – w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność ( dotyczy tylko dzieci do 16 go roku życia),
b) 10 lat – w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 roku życia ( dotyczy osób dorosłych ).
W przypadku osób, które ukończyły 60 rok życia, legitymację wydaje się na okres ważności orzeczenia stanowiącego podstawę do wydania legitymacji bez ograniczeń czasowych, takich jak w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność oraz stopień niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 60 roku życia.
W przypadku tych osób niepełnosprawnych możliwe jest wydanie legitymacji na stałe.
Jednocześnie może zaistnieć sytuacja w której okres ważności wydanej legitymacji dla osoby niepełnosprawnej, może być krótszy niż okres ważności orzeczenia.
Po upływie terminu ważności legitymacji, osoba zainteresowana składa ponowny wniosek o wydanie legitymacji, przedstawiając do wglądu ostatnie prawomocne orzeczenie, przy czym może to być to samo orzeczenie, które stanowiło podstawę do wydania legitymacji, która już utraciła ważność ( np. w przypadku orzeczeń wydanych bezterminowo osobom, które nie ukończyły 60 roku życia).
Należy również pamiętać, że legitymacje wystawiane są na podstawie danych wnioskodawcy zawartych w złożonym przez siebie wniosku o wydanie legitymacji, a nie danych zawartych w ostatnio wydanym prawomocnym orzeczeniu stanowiącym podstawę tego wniosku.