„Polacy i Węgrzy zawsze razem”
02-10-2010
Muzeum Regionalne w Opocznie 1 października br. zorganizowało wystawę pt. „Polacy i Węgrzy zawsze razem” Wrzesień 1939 – Październik 1956. Na otwarcie wystawy przybyli: Radca Prawny Ambasady Republiki Węgierskiej w Warszawie dr Imre Molnàr, były Sekretarz Stanu ds. Kombatantów płk Zbigniew Zieliński oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń Polsko – Węgierskich RP Jan Stolarski, internowany na Węgrzech. Powiat Opoczyński reprezentowali: Starosta Opoczyński Józef Róg, Wicestarosta Jan Wieruszewski, Sekretarz Powiatu Grażyna Wielgus, Skarbnik Powiatu Anna Słoniewska. Na wystawie obecni byli również Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski oraz poseł na Sejm RP Robert Telus. Wcześniej władze, pan poseł i delegacja węgierska złożyła wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą kilkusetletnią przyjaźń polsko-węgierską.
Wystawę dotyczącą wydarzeń wrześniowych 1939r. i październikowych 1956r. otworzył dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Tomasz Łuczkowski. I część wystawy dotyczyła 1939r, i ukazywała losy polskich uchodźców na Węgrzech. II część wystawy nawiązywała do powstania w październiku 1956r. na Węgrzech, które pozostawiła trwały ślad zarówno w historii Węgier jak i Polski. Radca Prawny podziękował organizatorom wystawy za pamięć oraz za utrwalanie i ożywianie kontaktów polsko – węgierskich.
Prezes Federacji Stowarzyszeń Polsko – Węgierskich RP Jan Stolarski, świadek wydarzeń wrześniowych 1939r. oraz Sekretarz Stanu ds. Kombatantów płk Zbigniew Zieliński sięgając pamięcią do tragicznych wydarzeń sprzed lat, przywołali wspomnienia serdecznego przyjęcia polskich uchodźców przez ludność węgierską oraz momenty kiedy Polacy solidarność polsko-węgierską odczuli wówczas szczególnie wyraźnie. Wyrazili też głębokie wzruszenie z powodu tak miłego przyjęcia w Opocznie oraz podziękowali za kontynuację przyjaźni polsko-węgierskiej.
Poseł Robert Telus podziękował za inicjatywę spotkania polsko-węgierskiego - narodów, które zawsze ze sobą współpracowały i solidaryzowały się. Wyraził nadzieje na dalsze kontynuowanie przyjaźni, podkreślając dużą rolę radcy Molnàra w podtrzymywaniu wspólnych więzi. Jednocześnie na ręce Radcy Prawnego Ambasady Republiki Węgierskiej w Warszawie złożył podziękowanie za pomnik wzniesiony na Węgrzech, upamiętniający ofiary tragedii pod Smoleńskiem. Wystawę „Polacy i Węgrzy zawsze razem” zakończyły słowa Starosty Józefa Roga, który zachęcił młodzież szkolną, obecną na sali wystawowej, do wyjazdu na Węgry w celu osobistego odczucia piękna węgierskiej ziemi i przekonania się o silnych więziach łączących naród węgierski i polski.