Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Opocznie
15-11-2010
11 listopada 1918r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość stając się suwerennym państwem. Ten akt historyczny stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach państwa polskiego, dlatego 11 listopad jest obchodzony jako Święto Narodowe mające ogromne znaczenie dla wszystkich Polaków w kraju i za granicą. Święto Niepodległości jest jednocześnie wyrazem szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę oraz nadziei przyszłych - myślących o jej rozwoju oraz potędze. W 92 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Opocznie zorganizowano uroczystości z udziałem władz samorządowych, Orkiestry Miejskiej, 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz mieszkańców Powiatu Opoczyńskiego. Obchody Święta Niepodległości poprzedził koncert Orkiestry Miejskiej na ulicach Opoczna.
Po zbiórce przy Miejskim Domu Kultury nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy, delegacji instytucji, zakładów pracy, firm, organizacji społecznych i politycznych oraz pozostałych uczestników uroczystości do kolegiaty św. Bartłomieja gdzie ks. dziekan Jan Serszyński odprawił Mszę Św. „Za Ojczyznę”.
Na zakończenie Mszy św. zaprezentowano wiersze i pieśni patriotyczne. Następnie władze Powiatu na czele ze Starostą Opoczyńskim Józefem Rogiem i Urzędu Miasta z Burmistrzem Janem Wieruszewskim złożyły wiązanki i znicze pod tablicą Legendarnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Główne uroczystości odbyły się na Placu Zamkowym przy pomniku Nieznanego Żołnierza. Okolicznościowe przemówienia wygłosił Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski oraz Poseł na Sejm RP Robert Telus. Porucznik Ewelina Rybka z 25 Batalionu Dowodzenia odczytała Apel Poległych, po którym żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oddali honorowe salwy.
Ostatnim punktem uroczystości było składanie przez delegacje wieńców, wiązanek i zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Przybyli na obchody Święta Niepodległości mieli także okazję aby porozmawiać z żołnierzami, zapoznać się z warunkami służby i wymaganiami, jakie przed potencjalnymi kandydatami stawiają kawalerzyści. A wszystko to odbyło się w ramach akcji promocyjnej Wojska Polskiego, prowadzonej tego dnia w sąsiedztwie Placu Zamkowego.
Pamięć o dniu 11 listopada pozostała nadal w mentalności Polaków. Corocznie organizowane obchody Narodowego Święta Niepodległości, są dowodem na to, iż dzień ten przetrwał w tradycji oraz świadomości narodu polskiego, który z szacunkiem i wdzięcznością pielęgnuje pamięć o bohaterach narodowych.